شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۴ ژانویه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

آبه پیر : درگذشت آنکه رنج دیگران را بر نمی تابید

کورش عرفاني

هانری گروئه،[1] معروف به آبه پیر، محبوب ترین شخصیت معاصر برای خلق فرانسه، در ساعت 5.25 دقیقه صبح امروز دوشنبه 2 بهمن 1385 (22 ژانویه 2007) در سن 94 سالگی در پاریس چشم از جهان فرو بست.

او در فرانسه و در سراسر جهان به عنوان حامی و مدافع محرومین و ستمدیدگان شناخته می شد. وی در سال 1954 به عنوان کشیشی جوان که دیگر به تاثیر اقدامات محدود و نمایشی دولت فرانسه باور نداشت حرکتی خودجوش را آغاز کرد و از مردم فرانسه خواست که در زمستان سرد آن سال به یاری هزاران بی خانمان بشتابند. این اقدام او آغازگر جنبشی بود که وی در طول 53 سال بعد از ان هرگز رهایش نکرد و بزرگترین انجمن کمک رسانی به مستضعفین را در کشور ثروتمند فرانسه بنیاد گذاشت و مدیریت کرد. دامنه ی کار او به سایر کشورها نیز رسید.

برخی از گرایش­های چپ و رادیکال عملکرد او را زیر سوال برده و می گویند که وی به نوعی مسکنی بود برای دردهایی که سرمایه داری آفریده است و اقداماتش رادیکال و زیربنایی نبوده است. واقعیت این است که آبه پیر به دنبال تسکین دردهایی بود که درمقابلش می دید و آنچه می خواست پاسخ دادن فوری به نیازهای محرومان و کاهش بلافصل رنج انسان های مظلوم بود.

وی در طول حیات پربار خویش به عنوان وجدان بیدار ملت فرانسه عمل می کرد و هر کجا که لازم بود ظاهرمی شد و با فریاد خشم خویش اجازه نمی داد که قشرهای محروم جامعه زیر چرخ های ماشین بی رحم سرمایه داری له شوند. اقدامات او دستمایه ی ابتکارات و حتی قوانینی چند به نفع محرومان بوده است. بخصوص در زمینه ی مسکن و به طور مثال قانون ممنوعیت اخراج مستاجرانی که توانایی پرداخت کرایه ی خویش را نداراند در فصل سرما.

آبه پیر در طول حیات خویش نه تنها به امور انسانی پرداخت بلکه با شهامت فراوان در امور سیاسی نیز موضع می گرفت و هرگز باورهای خویش را فدای مصلحت نمی ساخت. در سال 1996 وی در مقابل هجوم تبلیغاتی صهیونیست ها در فرانسه بر علیه روژه گارودی، که در کتاب « اسطوره های بنیان گذار اسرائیل» به افشای صهیونیسم پرداخته بود، شجاعانه به حمایت از او برخاست و بهایی سنگین برای این کار خویش پرداخت. او در این باره گفت :« آنچه می بینم این است که بعد از تاسیس دولت خویش، یهودیان از قربانی به جلاد تبدیل شدند.» [2] رسانه های جمعی فرانسه که در اکثریت مطلق خویش در اختیار لوبی یهود هستند ماشین تبلیغاتی خویش را به کار انداختند تا چهره ی محبوب آبه پیر را مخدوش کنند. پس از چند سال سمپاشی تبلیغاتی بر علیه وی، نظرخواهی­های جدید نشان دادند که آبه پیر همچنان محبوبترین شخصیت خلق فرانسه است.

هم چنین باید از حمایت های بی دریغ آبه پیر از مبارزات آزادیخواهانه ی مردم ایران و پشتیبانی همیشگی وی از مجاهدین خلق یاد کرد.

آبه پیر انسانی فرهیخته، فیلسوف و متفکری رها از قید و بند حیات مادی بود. از او چندین کتاب در قالب نوشتارهای خویش و نیز مصاحبه یا شرح حال نویسی [بیوگرافی] به جای مانده است. او در جایی گفته بود : «بر این باورم که تقسیم پایه ای بشریت نه میان آنها که خود را معتقد و کسانی که خودشان را غیر معتقد معرفی می کنند ... بلکه میان کسانی است که در مقابل رنج دیگران روی خود را به طرف دیگر می کنند و آنهایی که برای رها ساختن دردمندان مبارزه می کنند. میان آنها که عشق می ورزند و آنها که دوست داشتن را طرد می کنند.»[3]

خبرگزاری فرانسه در گزارش امروز خود می گوید : « در غروب زندگیش، کشیش رها از مال و منال دنیا درباره ی مرگ چنین می گفته است : « مرگ خروج از تاریکی است. من آنرا می خواهم. در تمام مدت زندگیم مرگ را جستجو کرده ام.» [4]

تمام زندگی وی صرف حفظ شرافت محرومین شد. وفات آبه پیر بی شک درگذشت یک امانتدار انسانیت بود. راهش همیشه پر رهرو باد...[1]Henri Grouès

[2]http://atheisme.free.fr/Religion/Abbe_pierre.htm

[3]http://atheisme.free.fr/Religion/Abbe_pierre.htm

[4]http://fr.news.yahoo.com/22012007/202/l-abbe-pierre-pelerin-des-sans-toit-est-mort.html

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
کورش عرفاني:[تاریخ ارسال: 24 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: جمال فراهانی]  [ jamal75de@yahoo.de ]  

خوب است شعر زيبائی از آقای اسمائيل وفا يغمائی بنام در بدرقه آبه پير هم بخوانيم:
« در بدرقه ابه پیر
اسماعیل وفا یغمائی

چراغی
در خم
کوچه ی تاریک
واجاقی
درگذرگاه
زمستان و فقر
چراغی که پرتوهایش اعتماد
اجاقی که گرمای قلبی انسانی را می پراکند
وتک ستاره ای در هفت آسمان
برای بینوایان
که اگر چه خاموش شد
خاطره اش گرانبها ترین گنج زمین است.

چه بسیار می آیند و میروند
می آئیم و میرویم!
بی آنکه شایسته درنگی در برابر خویش باشیم
شایسته درنگی و در جستجوی معنائی
و بی آنکه شایسته آن باشیم
تا تنها یکبار به احترام زیبائی دل خویش
کلاه از سر برداریم!
و تو آنی که می توان در برابرتو بارها درنگ کرد
و در تماشای زیبائی محبت کلاه از سر برداشت.

از مذهب روئیدی
فراتر از مذهب!
تا مسیح در اشکهای خویش ترا بشوید
مسلمانان به زمزم
و هندوان در گنگ.

مرگ اگر چه دیر
شتابزده ترا در آغوش کشید
ومجال نداد
تا در آخرین دم
کلاه و ردا و عصای فرسوده خود را
به فقیران بخشی
وبی هیچ ثروتی
در آغوش جهان پنهان شوی.

چه سرد وتاریکند بر تابوت تو
گلها وصلیبها و نشانهای افتخار
و چه گرم و روشن!
قطره اشکی
که از پلکهای تنها ترین کودک زمین
هنوز
برپلکهای تو میدرخشد.
22 ژانویه 2007».

  

  

[تاریخ ارسال: 24 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: امید صفائی]  [  ]  
جلل خالق یعنی اگر آبه پیر از سازمان مجاهدین و خانم رجوی حمایت و پشتیبانی نمیکرد تمام ارزشهای انسانی و والای این بزرگوار به پشیزی هم نمی ارزید ، آه از این دیوار کوته بینی و تنگ نظری که راه هرگونه حس همیاری را میبندد ، زحمت کشیده و وصیت نامه آبه پیر را که در سایت طلیعه سپیده دمان از سایت های وابسته به خودتان که در بخش فراسوی دیدگاه هم منتشر شده است بخوانید تا بیشتر با روح و روان و اصولا تفکر این انسان آشنا بشویدتا بلکه دست از این انحصار گرائی بردارید.بقول سعدی : ما کجائیم دراین بحر تفکر ، تو کجائی .   

[تاریخ ارسال: 24 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: هما روحبخش]  [ hrohbakhsh@gmx.de ]  
ارزش و اعتبار و شناخت آبه پیر در نزد بسیاری از ما ایرانیان بخصوص از زاویه حمایت بی شائبه او از خانم مریم رجوی و مجاهدین است. از اینکه در این متون کمتر به این نکته حائز اهمیت و چشمگیر در مورد او توجه می شود انسان مکدر می شود.این بسیار کم لطفی است که به اینکه آبه پیر یار و یاور مجاهدین بود پرداخته نشود.کاری که این انسان ارزشمند و آزاده می کرد بهتر است سرمشق بسیاری از کسانی باشد که خود را غمخوار ملت و تاریخ ایرانزمین می دانند. از آبه پیر نوشتن پس از مرگ وی ساده است همان گونه که در مورد بقیه انسانهای آزاده و انقلابی، مهم این است که در زندگی آنها از آنان حمایت کنیم. ژاک شیراک و دوست بلازی هم که چشم دیدن او را نداشتند اکنون که او رفته برایش پیام دادند.
آبه پیر بمانند هر انسان آزاده ای انسان زیست و انسان مرد خدا او را رحمت کند. ننگ ابدی بر دشمنان انسانها و ظالمینی مانند خمینی، خامنه ای، احمدی نژاد و لاجوردی که جز شری عظیم برای مردم چیزی نداشتند.
  

[تاریخ ارسال: 22 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: فرج الله خاکخور تهرانی]  [  ]  
یاد آبه پیر همیشه زنده باشد و همانطور که جناب شیخ جعفر شهدیقی اشاره کرده اند در کنف رحمت خداوند باشد و در رابطه با دعای ایشان که و المسیحیون و المسیحیات را اضافه کرده اند خوب است به کوری چشم ملاهای پدر سوخته که امان همه را بریده اند اضافه می فرمودند: والزرتشتیون والزرتشتیات والیهودیون والیهودیات 0البته(غیر صهیونیون والصهیونیات! ومع التاکید و علی الخصوص الکافرین والکافرات و المرتدی و المرتدات الی آخر که انشالله در ایران اینده همه بتوانند فارغ از خط کشیهای عقیدتی به عنوان شهروند ایران عزیز در کنار هم زندگی و سازندگی بکنند.   

[تاریخ ارسال: 22 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: نيما روشن]  [  ]  

یاد ابه پير گرامی باد. جهان به انسانهای با وجدان زيادی امثال ابه پير نيازمند است. در ضمن فکرميکنم تاريخ در گذشت ابه پير که اقای عرفانی ژانويه ۲۰۰۶ ذکر کرده اند درستش بايد ژانويه امسال يعنی ۲۰۰۷ باشد . با سپاس از اقای عرفانی
___
ديدگاه: با تشکر، تاريخ تصحيح شد. 
  

[تاریخ ارسال: 22 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: شیخ جعفر قندی شهدیقی]  [  ]  
تشکر می کنم از سرکار برای این که یاد این انسان روحانی انسان دوست را در نوشته ای زنده فرمودید.به جد که جای انسانهائی این چنین بر روی کره ارض خالی خواهد ماند ومع الاسف موجودات شریری چون هاشمی و خامنه ای باید زنده بمانند و امثال این مرد بزرگوار نباشند تا به درماندگان کمک بکنند.باید برای مرحوم مغفور آبه پیر رحمت الله علیه دعایی را بخوانیم که:اللهم اغفر جميع مومنين والمومنات والمسلمين والمسلمات(و بنده اضافه می کنم والمسیحیون والمسیحییات) من احيا منهم و اموات”.خداوند متعال رحمتش کند و به ایشان رستگاری ابدی عنایت بفرماید. امین یا رب العالمین.   

[تاریخ ارسال: 22 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: مهرزاد خاتوک]  [  ]  
یاد آوری خوبی بود اقای عرفانی . موفق باشید و استفاده کردم.   

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.