شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

آزادی مجدد اسانلو را غنیمت شماریم
پیام آزادی دوباره ی منصور اسانلو

کورش عرفاني

آزادی منصور اسانلو، که به واسطه ی تلاش های مستمر فعالان کارگری در ایران و حامیان مبارزات کارگری در خارج از کشور و با پی گیری وکیل ها و خانواده ی او صورت پذیرفت، پیروزی مهمی برای طبقه ی کارگر در ایران محسوب می شود. رژیم جمهوری اسلامی که اینک در آستانه ی قرارگرفتن در تحریم های بین المللی می باشد در گنداب نمایش انتخابات خود گرفتار شده است. حتی انتشار آمار دروغین نیز دردی را دوا نکرده و اینک نشسته اند تا نعش مرده زای این انتخابات را میان سه گروه از گرگ های حاکمیت تکه و پاره کنند.

شکست مفتضحانه ی موج عوام فریبانه ی احمدی نژاد که هم در قالب تحریم گسترده ی انتخابات و هم به صورت شکست لیست حامیان وی بروز کرده است قبل از هر چیز دستآورد مبارزات کارگران و محرومانی است که در طول یکسال گذشته او را در رابطه با وعده های دروغینش رها نکردند و چهره ی مکار، دروغ پرداز و ناتوان این پاسدار نظام سرمایه داری را افشاء کردند. اگر افشای چهره ی شیاد خاتمی برای متوهمان اصلاح طلبی چند سالی طول کشید احمدی نژاد بیشتر از یکسال دوام نیاورد و اینک در جای جای جامعه موج تنفر از او برپاست.

این درحالیست که منصور اسانلو به عنوان چهره ای مقاوم و صادق به آرمان های کارگریش  در میان ایرانیان داخل و خارج از کشور و در بین سندیکاهای و نهادهای کارگری بین المللی شناخته شده است. بدیهی است که سندیکای کارگران شرکت واحد هنوز در ابتدای راهست. 16 نفر از کارگران این سندیکا در انتظار محاکمه هستند و بیش از پنجاه نفر از کارگران اخراجی این شرکت هنوز به سر کار بازنگشته اند. اما با وجود تمام این مشکلات این واقعیت به چشم می خورد که برای نخستین بار یک سندیکای کارگری توانسته است در مقابل تمام فشارهای قانونی و غیرقانونی رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی دوام آورد و به فعالیت خویش ادامه دهد. سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه اینک در سراسر جهان شناخته شده است و به عنوان یک مخاطب معتبر به عضویت بسیاری از نهادهای بین المللی کارگری مانند فدراسیون جهانی حمل و نقل درآمده است.

مقاومت و از خودگذشتگی زنان و مردان کارگر که منصور اسانلو نمودی از آنست می رود تا سنت ضد کارگری ممنوعیت تشکل های مستقل را در ایران از میان بردارد و دیر یا زود رژیم را وادار به پذیرش این واقعیت کند که تشکل های مستقل کارگری استثناء نیستند بلکه از این پس تبدیل به قاعده خواهند شد.

الگوی موفق سندیکای کارگران شرکت واحد نیازمند حمایت است تا دوام آورد و گسترش یابد. حمایت مالی، مادی، سیاسی، تبلیغاتی از جانب هر فرد یا تشکل آزادیخواه و متمایل به منافع طبقه ی کارگر در ایران. نیروهای خارج از کشور بدون آنکه بخواهند چیزی را به این سندیکا دیکته یا تحمیل کنند می بایست متواضعانه و مسولانه در صدد یاری رسانی به آنها برآیند.

برای این منظور نیز هر حرکت، اقدام و یا کوششی که بتواند منجر به تقویت آنها شود ارزشمند است. بخصوص کمک های مالی که کارگران سندیکا سخت به آن نیازمندند.

در سایه ی دوام و توسعه ی فعالیت های سندیکای کارگران شرکت واحد، امکان گسترش این تجربه ی موفق در سایر بخش های اقتصادی و واحدهای تولیدی ممکن می شود و این آغاز یک سندیکاگرایی قدرتمند کارگری در سراسر کشور خواهد بود. مواردی مانند سندیکای نانوایان سقز نشان داده است که می توان تشکل دهی کارگران را در هر منطقه و بخشی شاهد بود.

پس در پیشبرد این مبارزه شک نکنیم و مطمئن باشیم که آزادی اسانلو راه را برای گسترش و نهادینه کردن فعالیت ها در این زمینه هموارتر می کند. یک حرکت بزرگ سراسری در خارج ازکشور به عنوان گامی مهم در این مسیر مطرح می باشد. حرکتی متشکل از همه نیروهای منفرد یا تشکیلاتی اپوزیسیون که با وجود تمامی تفاوت در دیدگاه ها بتوانند قدمی مشترک بردارند.

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
کورش عرفاني:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.