شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مرحلهء دوم اتومات شدن ديدگاه
ما به دنبال تغيير فرهنگ اطلاع رساني هستيم

علی ناظر

(تعريف ديدگاه از کارورز: به ياراني که در عرض 8 سال اخير با اسمي مشخص، همواره از اهداف ديدگاه حمايت کرده و در ويژه نامه هاي ديدگاه، يادداشت هفته، و يا آمفي تئاتر نقش قابل توجهي داشته اند،  اطلاق مي شود.)

پيش از اين (تيرماه) اعلام کرده بوديم که در راستاي پيشبرد اهداف هميشگي ديدگاه، بدنبال اتومات کردن ديدگاه هستيم تا کارورزان (همکاران) ديدگاه بتوانند مستقيما و بدون گذشتن از فيلتر، مقالات خود را وارد سيستم بکنند. البته همانطور که پيش بيني شده بود انتشار مستمر مقالات کارورزان در اين مدت دچار وقفه شد و بسياري از مقالات در سايت درج نشدند – آگاهانه پذيرفته بوديم که اين بها را بپردازيم.
چند هفتهء پيش در مرحلهء اول، ستون کاربران طراحي و برنامه ريزي شد. تاکنون بيش از 60 مقاله مستقيما از سوي کاربران ثبت و منتشر شده است. ستون کاربران همچنان به کار خود ادامه داده و تمام کاربران ديدگاه، بلا استثناء، مي توانند پس از نام نويسي، مطالب خود را، اگر با حداقل موازين ديدگاه همخواني داشته باشد، وارد سيستم بکنند.
خوشبختانه برنامه ريزي مرحلهء دوم زودتر از موعد مقرر (ژانويه) به پايان رسيده است  و اکنون کارورزان هم مي توانند پس از دريافت کد مخصوصي، مقالات خود را مستقيما منتشر کنند. (ديدگاه چند مقاله را به عنوان نمونه و آزمايش سيستم ثبت کرده است).
ما به دنبال تغيير فرهنگ اطلاع رساني هستيم
دیدگاه همواره در پی‌ ایجاد سیستمی بوده است که بر اساس آن همکاری آزاد نویسنده‌گان در محیطی دموکراتیک و بدون مرکزیت امکان‌پذیر شود؛ تلاشی در راستای ایجاد یک تریبون آزاد برای طرح دیدگاه‌های متفاوت؛ تریبون آزادی که کارورزان برای استفاده از آن نیازی به گرفتن وقت قبلی، تنظیم نوبت و یا  منتظر ماندن نداشته باشند؛ تریبون آزادی برای فعالیت در راستای روشن‌گری، آگاهی‌رسانی و پرسش‌گری در زمینه‌های گوناگون اجتماعی، فرهنگی، علمی، سیاسی و هنر و ادبیات. در عرض چند ماه آينده عملا مشخص خواهد شد که تا چه حد اين امکانات مورد استقبال کارورزان قرار خواهد گرفت.
دیدگاه امیدوار است که برای گسترش فرهنگ نقد و گفت‌وگو و هموارسازی مسیر گفتمان‌های تازه، با همیاری شما، به مسئولیت اجتماعی و رسانه‌ای خویش عمل کرده و در این میان، نقشی، هرچند اندک و ناچیز، داشته باشد.
تاکنون رسم اينطور بود (مثل تمام سايت هاي ديگر) که کارورز مقاله خود را براي بازنگري به مسوول سايت اي ميل کرده و مسوول مقالات تصميم مي گرفت که مطلب درج شود يا نه. از امروز، اين رسم به پايان مي رسد. کارورزان بدون گذشتن از «فيلتر مسوول مقالات» مي توانند مقاله خود را (سريعتر از ارسال اي ميل) وارد سيستم ديدگاه کنند.
به نظر من، ايجاد چنين امکاني کاري غير مرسوم بوده و فکر نکنم تا بحال سايتي (فارسي زبان) چنين امکاني را در اختيار کاربران و کارورزان خود قرار داده باشد. با ورود به مرحلهء دوم، مسووليت درج، حذف و ويرايش مطالب (در ستون کارورزان) به خود کارورز سپرده مي شود.  شايان توجه اينکه اين ستون فقط براي ثبت مقالات شخصي کارورزان است و نه ثبت مقالات ويژه نامه ها، يادداشت هفته و غيره.

اميدوارم اين تغييرات مؤکد موضع هميشگي ديدگاه باشد، که اگر آزادي انديشه و بيان هدف ماست، بايد براي گسترش هرچه بيشتر امکانات کوشا باشيم - اطلاع رساني سريعتر شده، و «مميزي» به حداقل برسد. به نظر من، صاحبان رسانه مي توانند از نشر ايده و نگرش مخالف خودداري کنند، ولي نمي توانند از انديشيدن انسان ها جلوگيري کنند.  اگر انسان مي انديشد، چون هست، پس بودن او بايد در مکان و زمان مشخصي متبلور شود. ديدگاه مي خواهد مهيا کنندهء چنين ظرفي باشد- ايجاد چنين امکاني براي کارورزان ديدگاه  برگرفته از اين باور است.
ديدگاه لزوما با محتواي مطالب منتشر شده موافق نيست. اما اطلاع رساني بايد فراتر از نگرش و تحليلهاي شخصي صاحبان جرايد باشد. بايد آراء و عقايدکارورزان منتشر و باز تکثير شود. ما به اين نتيجه رسيده ايم که کارورزان ديدگاه در يک نقطه مشترکند – همگي خواهان سرنگوني جمهوري اسلامي هستند.
کارورزاني که وابستگي سازماني دارند بهترين مبلغ نگرش سازمان خود هستند. بايد به اين ياران هم امکان داد تا نگرش خود را بدون گذشتن از «فيلتر مسوول مقالات» تکثير کنند. با پايان يافتن مرحلهء دوم، چنين امکان هدفمندي عملي شده است.
مرحلهء بعدي (سوم)، ايجاد امکان براي کارورزان هنرمند - «نويسندگان و شاعران» است. اميدواريم که کليه مراحل اتومات شدن ديدگاه، تا آخر امسال به پايان برسد.
مراحل بعدي، پس از جمع بندي فاز 1- 3 ، شامل ثبت اتومات عکس (گالري عکس)، آهنگ (آلبوم هاي جديد)، ويديو کليپ (لينک) و غيره است. البته تا آنروز راه بسيار است.
با تشکري بي پايان از رفيق عزيزي که رنج  کُد نويسي ديدگاه را به عهده دارد.
با سپاس
علي ناظر – 1 آذر 1385

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 21 Nov 2006]  [ارسال‌کننده: nima.roshan]  [  ]  
با سپاس از اقای علی ناظر که اين امکانات را برای کارورزان به وجود اورد. اميدوارم که درمورد مقالات کاربران هم اين طرح اجرا کنند. در رابطه با نظر نا درست اقای محمود مهر در اينکه اين امکانات دربيشتر سايت ها به کاورزان ميدهند من باورنميکنم ! من يک نمونه ازاين امکانات هم نديده ايم و ای کاش به قول شما اقای ناظر اين اقا اسامی چند تا ازاين هزاران سايت ها که جوانان غيورجدال های زنده سياسی! و بحث های خلاق! ميکنند( احتمالا در مورد مايکل جکسون و يا جراحی زيبايی ويا دماغ جوانان.که امروز در ايران مد شده و ايران دران رتبه اول دنيا ميباشد! ) برای ما نوشته بودند . بهر حال من سايتی را نمی توانم نام ببرم که اين امکان را به کاورزان خودش داده باشد و تا اين حد ازادی قلم وبيان را برای کاربران خود تامين کرده باشد. شاد و موفق باشيد
___


علي ناظر: با سپاس از شما. مطمئنا کاربر محترم محمود مهر کم مهري کرده و به چند نکته توجه نکرده اند. اول اينکه سايت ديدگاه سايت خبري - سياسي و سرنگوني طلب است. باز شدن سرور به عموم مي تواند مشکل زا باشد. دوم اينکه اگر هم برخي از سايت ها اينکار را انجام مي دهند، شايد مقالات اول از فيلتر «مسوول مقالات» مي گذرد. تحولي که من به آن اشاره کرده ام حذف فيلتر است. سوم اينکه ديدگاه نزديک به دو سال است که از اين امکان استفاده مي کند و گروهي انگشت شمار بدون اطلاع بيروني مي توانستند مطلب وارد سيستم بکنند. از امروز اين امکان توسعه پيدا کرده و عمومي شده است.

در عين حال، شايد ايشان بيشتر مي دانند و به راستي چنين دموکرات منشي در خيلي از سايت ها وجود دارد که بسيار جاي خوشوقتي است. البته ايشان با وجود انتقادات زيادي که به محتوا و نام نويسندگان درديدگاه داشتند، اولين نفري بودند که پس از چند ثانيه از به روز شدن سايت نظر خود را ثبت کرده اند. جالب است که ايشان با تمام انتقاداتشان بازهم مستمرا و فعال به سايت ديدگاه سر زده و اشکالات ما را گوشزد مي کنند.

به هر روي، مهم اين نيست که ديدگاه اولين است يا آخرين، مهم اين است که کاربر و کارورز مي تواند مقالات خود را بدون اي ميل کردن و معطل شدن، وارد سيستم بکند.
  

[تاریخ ارسال: 21 Nov 2006]  [ارسال‌کننده: علی یحی پور (سل تی تی )]  [ s,salehkia@freenet.de ]  
درود به علی ناظر عزیزواحسنت به روح دموکراتیک شما   

[تاریخ ارسال: 21 Nov 2006]  [ارسال‌کننده: محمود مهر]  [ mehr123@yahoo.com ]  
شما يا حالتان خوب نيست، يا از كره ديگرى مىاييد و يا توهمى عجيب و غريب شما را گرفته.
سالهاست كه در هزاران سايت اينترنتى كاربران مىتوانند مستقبما مطالب خود را منتشر كنند. هزاران سايت اينچنين اداره مىشود. و حالا شما تازه بياد اين كار افتاديد و آن را يك دست اورد تازه !! نام مىگذاريد؟
آخر دوست عزيز بد نيست گاهى هم از اين سايت بيرون رفته و ده ها هزار سايت اينترنتى را ببينيد و متوجه بشويد كه كجاى آين اينترنت هستيد. برويد و بحثهاى خلاق و جدلهاى زنده سياسى را در سايتهاى جوانان ببينيد تا متوجه شويد كه ديدگاه كجا قرار دارد ، تا شايد براى كارى كه سالهاست دارد انجام مىشود اينچنين هيجان زده نشويد!!
دوست گرامى ، سايت ديدگاه هيچ مطلبى ندارد كه در سايتهاى ديگر يافت نشود، يك مشت اسامى هميشگى و اشنا و حرفهايى تكرارى و اما البته ادعاهاى عجيب و غريب و مسئولينشان.
خوش باشيد

___

ديدگاه: نوشته شده (فارسي زبان).

آيا ده ها هزار سايت فارسي زبان موجود است؟ اگر هست و همه اينکار را مي کنند که حق با شماست. در عين حال، ممنون مي شويم اگر آدرس چندتا از اين سايتها (منظور وبلاگ نيست) را در همينجا براي آگاهي همگان قيد کنيد.
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.