شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah   

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۰ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

رژیم آدم ربا و ضد کارگری
ربودن منصور اسانلو

کورش عرفاني

صبح دیروز یکشنبه 19 نوامبر ماموران رژیم ضد انسانی جمهوری اسلامی منصور اسانلو مسول سندیکای کارگران شرکت واحد را در خیابان ربودند و به زندان مخوف اوین بازگرداندند. این عمل در کنار محکومیت کارگران سقز، احضار به دادگاه کارگران کرمانشاه و به گلوله بستن کارگران بندر دیلم حکایت از سیاست سرکوب مطلق به عنوان یگانه پاسخ رژیم به حرکت های کارگری دارد. اگر این واقعیت را در کنار موج اعتراضات کارگران در سراسر کشور بگذاریم در می یابیم که چشم اسفندیار رژیم کجاست.
در کنار سایر اعتراضات اجتماعی میان دانشجویان، زنان و معلمان، جنبش کارگری می رود تا نقش خود را به عنوان مهم ترین محور اعتراض گری در ایران تثبیت کند و این، هم از حیث کمی و هم از حیث کیفی. درک این نقطه باعث امیدواری بسیار است زیرا این بار، برخلاف تصوری که در مورد جنبش دانشجویی در دوره ی خاتمی می رفت، جامعه ی ما شانس بروز جنبش طبقه ای را دارد که در خود رادیکالیزم طبقاتی و عدالت جویی همگانی را دارد و می تواند آرمان های تمامی اقشار  و طبقات ستمدیده ی کشور را نمایندگی کند. طبقه ی کارگر به طور ذاتی از قاطعیت مبارزاتی، آزادی طلبی و برابری خواهی اقتصادی و اجتماعی برخوردارست.
این شانس باید مورد توجه همه ی مخالفان رژیم، آزادیخواهان و عدالت طلبان قرار گیرد. بدیهی است که دیدگاه طبقاتی هرکس تعیین می کند که مبارزات کارگری را محوری بپندارد یا خیر. اما این مسلم است که برای همه ی نیروهای انقلابی و چپ این بزرگترین اقبال تاریخی است که به جامعه ی ایران روی آورده است. آن هم در شرایطی که قدرت ها ی شرآفرین سرمایه داری آمریکا، صهیونیسم اسرائیل و ارتجاع حاکم بر ایران در تدارک سیاهترین و نابودگرترین سناریوها برای کشورمان هستند.
جنبش کارگری می تواند با نیرویی درخور به سلطه ی سرمایه داری آخوند-بازاری-پاسدار بر کشورمان خاتمه دهد و برای این منظور نیاز است که کارگران ما آگاه، متحد و سازماندهی شوند. این وظیفه ی تک تک ماست که با تمام توان برای موارد زیر کوشا باشیم :
 • انتقال داده ها و تجارب نظری به کارگران در ایران
 • اطلاع رسانی در باره وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور
 • بیان روشن و شفاف نقش طبقه ی کارگر در تغییر دهی این شرایط
 • جلب حمایت توده ای در داخل و خارج از کشور برای مبارزات کارگری
 • جلب پشتیبانی نهادها و سندیکاهای کارگری در سراسر جهان برای حمایت از کارگران ایران
 • جذب کمک های مالی و مادی و انتقال آن به فعالان کارگری در ایران
 • رساندن صدای کارگران دردمند در ایران به ایرانیان در داخل و خارج از کشور و به سایر ملت ها
 • تشویق سایر اقشار به پیوستن به کنش های اعتراضی کارگران
طبقه ی کارگر ایران امروز در چنان شرایط وخیم اقتصادی به سر می برد که آمادگی حضور در صحنه ی اجتماعی و حتی سیاسی را دارد. این تنها با حمایت عملی و نطری ما در قالب مواردی مانند آنچه در بالا آمد است که می توانیم شرایط را برای تبدیل مبارزات کارگری به مبارزات محوری و سرنوشت ساز کشور آماده سازیم.
بازداشت منصور اسانلو فرصتی است که نیروهای کارگری در خارج از کشور از سد عظیم اختلاف های فراطبقاتی خویش عبور کرده و به دنبال منافع طبقاتی محرومان وزحمتکشان به یکدیگر نزدیک شوند. تبدیل جنبش کارگری به جنبش رهایبخش ایران از چنگ رژیم استبدادی و استثمارگر کاری شدنی است و تنها نیاز به درک و شجاعت ما دارد.

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
کورش عرفاني:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.