شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸ اوت ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

یک سال از هجده تیر کردستان گذشت )مروری کوتاه بر این حادثه)

وریا محمدی

www.koorso.blogfa.com

 

*خبر کوتاه اما تکان دهنده بود * .همین خبر سرآغاز یک اعتراض سراسری در مناطق کردنشین شد." روز شنبه ۱۸ تیر ماه مامورین جمهوری اسلامی چند جوان مبارز شهر مهاباد را هدف تیراندازی قرار داده و دو تن از آنان را زخمی کردند. یکی از زخمی ها به اسم شوانه قادری که از جوانان فعال مهاباد بوده، علیرغم آن که به شدت زخمی بوده، توسط نیروهای حکومت وحشیانه شکنجه شده و به قتل می رسد. روز بعد جنازه مثله شده شوانه قادری توسط قاتلان به خانواده اش تحویل داده شد.

مردم معترض و ناراضی شهر مهاباد با اطلاع از این جنایت در مناطق مختلف شهر به اعتراض و تظاهرات پرداخته و علیه حکومت شعار داد ند. طی چند روز فضای اعتراضی در شهر مهاباد همچنان ادامه داشت و شهر حالت غیرعادی به خود گرفت.

انتشار تصاويری از جنازه او که نشانه های شکنجه بر خود داشت به تحريک احساسات عمومی و بروز تنش انجاميد که از شهر مهاباد به ديگر شهرهای کردنشين غرب ايران سرايت کرد و تعدادی کشته و خسارات گسترده برجای گذاشت.

مراجع قضائی و امنيتی، شوانه قادری را فردی شرور معرفی کردند که به اتهامات متعددی تحت تعقيب بوده و قتل او در پی مقاومت در برابر دستگيری و حمله به مأموران انتظامی رخ داده است.

آنان شکل فجيع جنازه شوانه را ناشی از خودزنی و همچنين شستشوی جنازه وی با آب داغ دانستند.

گروههای سياسی کرد و منابع محلی گفتند که شوانه فردی بوده که در سازماندهی جشنها و تجمهايی در شهرهای کردنشين نقش داشته است که اغلب به خشونت و درگيری با نيروی انتظامی انجاميده اند.

نماينده مهاباد در مجلس: شوانه قاچاقچی بود اما مردم عصبانی هستند.

گروه های سياسی کرد: شوانه فعال سياسی بود و عمدا هدف گرفته شد.

سراسر مناطق کردنشین را اعتراض فرا گرفت.از شمال ترین نقاطی که کردها در آن ساکن بودند تا جنوبی ترین نقطه،همه در یک اتحاد همه گیر به سیاستهای حکومت معترض شدند.

همه اذعان دارند که این گستردگی نقطه اوجي بود در جنبش كردستان و به خوبي هم نشان داد كه مساله آنطوري كه مقامات مي خواهند وانمود كنند نيست. مردم کرد با تحصنهای آرام ،مدنی و مسالمت آمیز نشان دادند که مي خواهند مسائلشان را از راه آرامش و به شیوه های صلح آميز به پيش ببرند و به هيچ وجه طرفدار خشونت نيستند.اما این حسن نیت کردها با سیاستهای دولت منطبق نشد و صاحب نظران گفتند كه برخي از خشونت هايي كه اتفاق افتاده به خصوص در شهر سقز با تحريك نیروهای دولتی بوده و دستهايي در كار بوده كه مي خواستند به روي مردم تيراندازي شود و گویا همین سبب شد که متاسفانه عده زيادي كشته شوند و به نقل از خود مسئول هياتي كه براي تحقيق به كردستان رفته بود و عضو شوراي امنيت ملي مجلس شورای اسلامی هم بود، بيش از 500 تن دستگير شدند.

یکی از نقاط کردنشین که در صدد حفظ وجه مسالمت آمیز اعتراضات برآمد،فعالان مدنی شهر سنندج بودند.این اعتراض آرام به خشونت کشیده شد و سازمان دهندگان آن به شدیدترین شیوه ها با برخورد حکومت مواجه شدند.

متن درخواست این فعالین نشانه بارز مسالمت آمیز بودن حرکت بود.نقل این درخواست خال از لطف نیست.

""شوانه قادری شهروند مهابادی در يک اقدام غير قانونی و جنايتکارانه به قتل رسيد.در چند روز گذشته مردم شهرهای مهاباد .سردشت.مريوان و ديگر شهرها عليه اين جنايات اعتراض کردند.اعتراض بر حق مردم اين شهرها سرکوب شد و تعدادی از شهروندان دستگير و روانه ی زندان شده اند. قتل شهروندان زندانی کردن و سرکوب مردم نقض اشکار حقوق مدنی و حقوق بشر است.رسانه های جمعی و رسمی در برابر اين وضعيت هولناک چشم فرو بستند و سکوت کردند اما وجدان بيدار جمعی قادر به تحمل اين جنايات نيست سرکوب و سرپوش نهادن بر اين قبيل جنايات غير انسانی و غير قانونی است .بايد ماشين سرکوب و جنايات متوقف گردد.داشتن اسايش رفاه امنيت و زندگی کردن حق همه ی شهروندان جامعه است.حقوق ابتدايی و طبيعی مردم زحمتکش کردستان بايد به رسميت شناخته شود و از نقض ان با هر توجيه و بهانه ای ممانعت شود.

ما حمايت خود از اعتراضات بر حق مردم در ديگر شهرها اعلام می کنيم وتحصن و اعتراض خود را تا تامين خواسته هايمان به صورت مدنی ادامه مي دهيم:

 ۱ـــ خواهان تشکیل دادگاهی علنی و مجازات برای عاملین و امرین قتل شوانه قادری و دیگر کشته شدگان اعتراضات اخیر بدون هیچ عذر و بهانه ای هستیم.

 ۲ـــ خواهان ازاد شدن فوری و بدون قید و شرط همه ی زندانیان و دستگیر شدگان اعتراضات شهرهای مهاباد مریوان سردشت اشنویه و دیگر شهرها هستیم.

 ۳ـــ خواهان پایان دادن به فضای سرکوب ایجاد رعب و وحشت شکنجه و تحقیر در همه ی شهر ها هستیم.

از تشکلها شخصیتها فعالین اجتماعی فرهنگی سیاسی نهادهای بین المللی و سازمانهای مدافع حقوق بشر برای حق این خواسته ها تقاضای حمایت جدی می کنیم.""

این متن هجوم حکومت را کاملاً زیر سوال برد و در افکار عمومی بی اعتبار کرد.

با این همه تعرض که حکومت به مردم معترض کرد،باز هم انتشار مواضع رسمی دولت بحران را دامنه دارتر کرد.

به عنوان مثال در آن دوران فيروز محمدی، سرپرست پزشکی قانونی استان آذربايجان غربی در گفتگو با خبرگزاری دانشجويان ايران، احتمال شکنجه کمال اسفرم معروف به شوانه سيدقادری را رد کرد و گفت که وی اقدام به خودزنی کرده بوده است.

به گفته وی، در جسد شوانه غير از اثر دو گلوله ای که به جلوی سينه چپ و پشت ران راست او اصابت کرده بوده، جوشگاههايی ناشی از خودزنی نيز مشاهده شده که نشانگر تيپ شخصيتی اوست.

از طرف دیگر اکبر فيض، رئيس دادگستری آذربايجان‌غربی به خبرگزاری دانشجويان ايران گفت شوانه به اتهامات متعددی تحت تعقيب قرار داشت که از جمله‌ آنها قتل پسری پانزده ساله بوده که به همراه دو نفر ديگر بعد از تعرض اقدام به اين کار کرده است.

فيض جرايم ديگری چون اخلال در انتخابات و پناهنده شدن به گروهکها را نيز به شوانه نسبت داد و گفت که برای وی حکم جلب صادر شده بوده و مأموران بارها و بارها برای دستگيری به سراغش رفته بوند اما نتوانسته بودند او را دستگير کنند تا اينکه روزی به آنها اطلاع داده می‌ شود که شوانه همراه با چند نفر ديگر در جايی در حال ميگساری است ولی هنگامی که برای دستگيری‌ اش به محل می روند، او بنا به روال قبلی با مأموران درگير می ‌شود و مأموران نيز به موجب قانون، چون مورد حمله قرار گرفته بودند، از خود دفاع کردند که در اين حادثه دو تير به مقتول اصابت می ‌کند ولی او در راه بيمارستان می ‌ميرد.

رئيس دادگستری آذربايجان‌غربی در عين حال مدعی شد که "گروهکها" عضويت شوانه را نپذيرفته و چون ديده ‌بودند او زياد از نظر سياسی قابل بهره ‌برداری نيست، بيرونش ‌کردند و از جسدش بيشتر از خودش بهره و سود بردند.

اگر چه این مواضع و نظراتی اینچنین مطرح شد اما هیچکدام نتوانیت افکار عمومی را قانع کند.

یکسال بعد از مرگ شوانه و کشتار شمار زیادی از مردم معترض کرد،شاهدیم که هیچ دادگاهی به پرونده رسیدگی نکرده و کسی محاکمه نشده است.

 

* این نوشته بازخوانی کامل ماجرا نیست و چنین هدفی هم ندارد.این یادآوری کوتاه به این منظور است که گفته شود که هجده تیر تنها به جنبش دانشجویی مختص نیست.

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
وریا محمدی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.