شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ -  ۸ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

عقب نشيني رژيم و درسي که بايد مرور کنيم

علی ناظر

پيش از آنکه ديدگاه فراخوان خود براي نجات ولي الله فيض مهدوي از اعدام را اعلام کند، خيلي کار ها در صحنه و در پشت صحنه انجام مي شد. طرفداران مجاهدين در تجمع هاي مختلف براي نجات جان او فعاليت داشتند، سايت همبستگي ملي فراخوان جهاني داده بود که ديدگاه از آن حمايت کرد، و عفو بين المللي از خطير بودن موقعيت فيض مهدوي آگاه شده و مشغول به کار بود.
اما هنوز اميدي نبود. 26 ارديبهشت نزديک مي شد و قتل فيض مهدوي حتمي به نظر مي رسيد. به نظر من به يک دليل اميد به لغو حکم اعدام فيض مهدوي نبود - «تک صدا» بودن اعتراض و کمبود فشار ملموس مردمي و بين المللي. تنها کساني به اين حکم قتل اعتراض مي کردند که طرفدار يک نگرش بخصوص بودند.
با فراخوان ديدگاه، همگان به ياري آمدند و فراخوان با حضور و اعتراض گسترده امضا کنندگان و فعاليت همزمان ديگر سايت ها و وبلاگ ها معني گرفت. شايان توجه اينکه فراخوان ديدگاه بدون حمايت 1250 امضاءکننده تنها به اين دليل که «ديدگاه» فراخوان داده به جايي نمي رسيد. کلا، هيچ کس، هيچ پروژه اي، از جمله سرنگوني تنها به خاطر اينکه فلاني، يا فلان سازمان و يا چون اپوزيسيون خواهان آن است، پاسخ مثبت نگرفته و انجام پذير نيست، مگر اينکه «مردم» از آن پشتيباني کنند. مگر اينکه مردم در آن نقش مستقيم داشته باشند. به عنوان مثال، ترجمه فراخوان و پيامهاي فيض مهدوي را همين امضا کنندگان انجام دادند. خود آنها پيشنهاد دهنده بودند. ديدگاه فقط يک ابزار کار بود.
شايد خوب باشد از اين موضوع درس بياموزيم، و يا اگر درس مان را بلديم، يکبار ديگر اين درس را مرور کنيم که «بدون شرکت فعال مردم از تمام اقشار و نگرش ها، سرنگوني امکان پذير نيست». شايد پس از مرور درسهاي آموخته شده، بياموزيم که صف «خودي» را با برخورد هاي سيخکي نا مرتب نکنيم. شايد اتکا به نفس پيدا کنيم و هي نگوييم« اي بابا مگر مي شود کاري کرد. رژيم اگر بخواهد بکُشد، مي کُشد و ما کاري نمي توانيم بکنيم.» شايد بتوانيم دست همديگر را بفشاريم و همديگر را در آغوش بگيريم و در برابر رژيمي که مي کُشد و مي کُشد و مي کُشد، يک صف شويم. شايد!

به آنطرف خط سرخ نگاه کنيم، رژيم و جهانخواران يک صف شده اند تا ايران را چپاول کنند. و اينطرف خط، دو راه بيشتر در پيش روي ما نمانده است، يا همبستگي و پشت کردن به خود محوري، و يا تن دادن به حکومت ارتجاع و قدرتمداران بر مردم و ميهن مان ايران.
ديدگاه، و 1250 امضا کننده، راه حل اول را انتخاب کردند.
ليست فراخوان امروز پس از ثبت آخرين اسامي امضاء کنندگان بسته مي شود.
«بايد يکي شويم».
علي ناظر 6 خرداد 1385

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 28 May 2006]  [ارسال‌کننده: فروغ آزادی]  [ Forough_Azadi@hotmail.com ]  
جا دارد از مهرانگیز کار و دیگرانی که در عین دیگراندیشی نسبت به مجاهدان خلق از موضع انسانی از فیض مهدوی حمایت کردند تقدیر شود. من به نوبه خود از آنان سپاسگزارم. با امید تبریک حضوری در ایران دمکراتیک و آزاد فردا

فروغ آزادی
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.