شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ -  ۱ ژوئن ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

سکوت یا روشنگری ؟ ــ در مورد کتاب ِ « نه زیستن ، نه مرگ »

گلرخ جهانگیری

بر این باورم، پرداختن به گذشته ی ما و کند و کاو در آن کاری است سترگ که تنها از کسانی بر می آید که مسئولانه و عاری از تنگ نظری های رایج به این مهم بپردازند. هرگز با یک دیدگاه ایدئولوژیک و یکجانبه نمی توان به واقعیت دست یافت. تنها رنگارنگی دیدگاه ها، سایه روشن های واقعیت را نمایان خواهد کرد.

 

کتاب با ارزش و معتبر « نه زیستن، نه مرگ » آقای مصداقی و تلاشهای صادقانه او را با تمام کاستی‌هایش، گامی در جهت روشن شدن بخشی از واقعیت هایی می دانم که سالهاست قربانی تنگ نظری های سازمانی و فردی قرار گرفته و متاسفانه هنوز هم ادامه دارد.

مقاله ی آقای بهروز جلیلیان در زمره ی فعالیت هایی ست که با غرض ورزی سعی در بی اعتبار کردن این تلاش‌ها دارد تا به روال گذشته روشن شدن واقعیت را قربانی منافع سازمانی و فردی کند.

 من به همه ی مقاله نمی پردازم ولی تذکر چند نکته را ضروری می دانم.

او برای بی اعتبار کردن روایت آقای مصداقی در باره ی شخصی به  نام «جلال» که در مصاحبه ی آقای جیگاره ای آمده است، با آوردن اسم «تراب حق شناس» سعی می کند از اعتبار تراب استفاده کرده و درستی نظرش را به ثبوت رساند.

 

این که چرا آقای حق شناس اینکار را می کند، تعجبی ندارد چون او سالهاست، گویا قسم خورده است (با اینکه بعنوان یکی از اعضای با سابقه ی جنبش،  اطلاعات بسیاری دارد) هیچ روشنگری در باره ی گذشته نکند و غیر مسئولانه از زیرش شانه خالی می کند.

 آقای حق شناس معتقد است که کسی به این نام هرگز در مرکزیت سازمان نبوده است. من (یکی از هواداران سابق سازمان پیکار) در پرس و جوی که با دوستانم داشتم. به این نتیجه رسیده ام که شخصی به نام جلال بود و می تواند نام دیگر او هم بهرام باشد. او بعد از ضربه به پیکار و دستگیری روحانی و... به کردستان رفته و مدتی نیز با حزب کمونیستی کارگری کار کرده است. اکنون نیز (شاید) در کشور سوئد زندگی می کند. به هر حال بهرام که زنده است و اگر واقعا خواهان این باشد که واقعیت ها آشکار شوند، خودش بهتر می تواند در این باره نظر بدهد.

 

 

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
گلرخ جهانگیری:[تاریخ ارسال: 11 Feb 2006]  [ارسال‌کننده: کیومرث خسروی]  [ k-khosravi@hotmail.com ]  
کتاب آقای مصداقی یک «اثر»ست خانم پارسی پور هم که در زمینه ی نوشتین خاطرات زندان پیشکسوت ست زحمات آقای مصداق را قدر میداند.البته در جهت رفع اشکالات احتمالی این کار بزرگ آقای مصداقی حتما نطرات پیشنهادی دیگران را می بایست در یافت کند و با همفکری طرفین و قانع کردن یکدیگر چه بسا ممکن ست بعضی اشکالات احتمالی برطرف شود،راستش با خواندن مطلب آقای جلیلیان دچار حالتی سخت و مبهمی شدم که فقط آقای مصداقی می تواند با پاسخ به ایشان مسئله را برای من واحتمالادیگران روشن کند مثلا درباره ی نام بردن همسر اول یا سابق روحانی در کتاب با ارزش « نه زیستن ،نه مرگ » و نظائراین نکته ها .اجازه دهیم امثال آقای جلیلیان هم حرف برنند.آقای مصداق با بخشی از ماجراهای روبرو بودندو لی به برخی مسائل طبیعتااشراف نداشته اند. بهر صورت این کتاب حاصل تجربه و برداشت هائی با دیدگاههای آقای مصداقی ست .مقاله ی سیاسی نیست ولی نقد سازنده ورفیقانه ممنوع نیست .بهترین کار اینست که دست اندکاران وصاحبنظران دست بالا کنند و حوادث تاریخ معاصر را ثبت نمایند.امیدوارم آقای مصداقی هم مثل همیشه در باره ی آقای جلیلیان هم پاسخ مقتضی را در دسترس علاقمندان قرار دهند واین به نفع جنبش ست.   

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.