شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

کارت شناخت - ديدگاه تحليلي
ديدگاه تحليلي

علی ناظر

امر سرنگوني با به کارگيري ابزار هاي مختلف، گاها مجزا و منفک از هم و بيشتر در ارتباط تنگاتنگ با يکديگر، امکان پذير است. مردمي بودن، احترام به نظر مخالف گذاشتن، از انديشه اي پويا برخوردار بودن، و البته براي سرنگوني رژيمي مستبد و خونريز، مسلح بودن، از مشخصه هاي اصلي مبارزه است. امر مبارزه براي سرنگوني، در نبود هر کدام از اين کارت ها، منجر به کُند روي روند مبارزه شده و با موانع مختلف در سرپيچ هاي تُند مبارزه رو به رو خواهد شد. اما پايه اي ترين مشخصه براي مبارزه عليه رژيمي ايدئولوژيک و حاکم بر روح و روان و جسم و جان يک خلق، شناخت سيستماتيک از رژيم و ايدئولوژي رژيم است.
تاريخ بارها، و مخصوصا در 3 دههء اخير بخوبي و روشني نشان داده است که سازمانها، نهاد ها، تحليلگران، روشنفکران و شخصيتهايي که در شناخت ماهيت دشمن دچار دگرديسي شده، و يا پارامترهاي معادلهء چند مجهولي مبارزه و سرنگوني را بطور واقعي و بر مبناي آنچه که هست، و نه آنچه که در ذهن متجسم مي شود، ارزيابي نکرده اند، نا خواسته و در کمال تأسف به بيراهه رفته اند.
رژيم جمهوري اسلامي داراي مشخصه ها و چهره هاي متفاوت است، از جمله: سياسي کار است، سرکوبگر است، فاشيست است، موج سوار است، و مهمتر از همه منافق است – به آنچه که مي گويد باور ندارد – از ملي گرايي، از همبستگي ملي، از مهرورزي، از دفاع از حقوق مستضعفين و از مبارزات ضد امپرياليستي صحبت ميکند، اما هرگز به آنها باور نداشته است. رژيم با بازي کردن کارت هاي اپوزيسيون سرنگوني طلب براي خود وجاهت و زمان مي خرد.
رژيم جمهوري اسلامي، پيچيده ترين شکل يک انديشهء ارتجاعي است. بايد به اين باور رسيد که يک مشت آخوند شپشوي روضه خوان بر مسند قدرت ننشسته اند. آنها کارت هاي خود را بخوبي بازي مي کنند، و در نبود شناخت درست و سيستماتيک از اين دايناسور زمان، چه بسا عمر اين رژيم از عمر امويه، عباسيه و صفويه هم بيشتر شود.
اگر به شناخت درست از رژيم رسيديم، بايد شناخت از باورهاي خود را هم فورموله کنيم. باورهايي که با تنش ها، با باد و بوران و سرما و برودت، متزلزل و منجمد نمي شوند. باورهايي که ما را به جلو مي برند. باورهايي که با آنها زنده ايم، و بخاطر آن باورها مبارزه مي کنيم. شناخت از خود، و شناخت از دشمن، ما را بر جايگاهي که کسب کرده ايم استوار نگاه مي دارد.
بسياري از بازيکنانِ در صحنه در دورهاي مختلف اين بازي سياسي به باور هاي خود شک مي کنند و دشمن امکان مي يابد که آنها را جارو کند. بسياري ديگر تنها تحليلي ذهني و شناختي صوري از رژيم دارند، اينها اولين قربانيان رژيم اند.
براي عبور از رودخانه اي خروشان و پر تلاطم، اول بايد دست به احداث پُلي ارتباطي بين دو بستر رودخانه زد. براي احداث پُل، بايد از شکل و ساختار دو بستر رودخانه، پُل، سازندگان پُل، و عوامل و عناصر حاکم طبيعت بر محيط و رودخانه تحليلي مشخص داشت. براي امر سرنگوني بايد از رژيم، از سرنگوني طلب، از هدف براي سرنگوني يک نظام، و پارامتر هاي مختلف بين المللي حاکم بر روند سرنگوني شناخت داشت. در غير اينصورت، پُل پيش از اتمام بر سر سازندگان خراب مي شود، و يا پس از احداث متزلزل خواهد بود، و آن مي شود که پيشتر از اين بارها پيش آمده است.
براي شناخت از رژيم بايد عملا درگير با رژيم بود. براي شناخت از خود، بايد به اصل انتقاد و انتقاد پذيري پايبند بود.
علي ناظر – 11 بهمن 1384

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.