شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۹ مارس ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

خودکفایی بنزینی به قیمت نابودی پتروشیمی

میزان خبر

وزیر نفت از توقف سفارش خرید بنزین از خارج سخن می گوید.مدیرعامل پتروشیمی از توقف صادرات پتروشیمی خبر می دهد.این دوخبر در واقع حکایت از چگونگی خودکفایی بنزین دارد .خودکفایی که به قیمت نابود شدن صنعت پتروشیمی در ایران می انجامد .صنعتی که در ده ساله گذشته میلیارد ها دلار هزینه صرف آن شده است تا ایران به جرگه صادر کنندگان این صنعت بپیوندند.


اعلام خودکفایی در تولید بنزین در حالی است که طبق گزارش گمرک واردات سوخت در پنج ماهه ‌ی نخست سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۱۳۵ درصد افزایش داشته است و هم چنین میزان بنزینی که ماه گذشته وارد ایران شده، به لحاظ وزنی معادل یک چهارم کل واردات کشور بوده است.


در این زمینه خبرگزاری رویترز هم از قول یک تحلیلگر نفتی با اشاره به کندی روند توسعه پالایشگاه ‌های ایران نوشته است درمورد خود کفایی تولید بنزین ایران تا سال‌ ۲۰۱۴ هم تردید وجود دارد. چنین تردید هایی از سوی برخی دیگر از کارشناسان از جمله متخصصان ژاپنی نیز ابراز شده است. به ادعای این افراد فرسوده بودن تاسیسات استخراج و پالایش نفت در ایران افزایش پنجاه درصدی تولید بنزین در چند هفته را به لحاظ فنی ناممکن می‌کند. این درحالی است که به گفته  وزیر نفت این افزایش تولید با تغییر کاربری مجتمع ‌های پتروشیمی حاصل شده است.


 


جایگاه نازل ایران در صنعت پتروشیمی


 روزنامه لوموند به تازگی در مقاله ای به موضوع صنعت پتروشیمی در خلیج فارس پرداخته است .در این مقاله آمده است:«يکی از آرزو های بزرگ مردم منطقه خليج فارس اين بود که به جای نفت خام، فرآورده های نفتی و به خصوص محصولات پتروشيمی به بازار های جهانی صادر کنند و مقاله «لوموند» نشان مي دهد که اين آرزو کم کم به تحقق می پيوندد دستکم در بخش عربی خليج فارس از جمله عربستان سعودی. سعودی ها، قطری ها، کويتی ها و اماراتی ها با استفاده از نفت و گازی که زير زمين دارند، پر آوازه ترين شرکت های پتروشيمی دنيا را از آمريکا و اروپا و ژاپن، با تکنولوژی دست اول، به سرزمين های خودشان جلب مي کنند. آنها می خواهند به جای نفت بنزين بفروشند و همينطور پلاستيک که در توليد خود رو مورد استفاده قرار مي گيرد و يا در ساخت و ساز. پيش از اين موادی چون اتيلن و پولی پروپيلن که در توليد پلاستيک مورد استفاده قرار مي گرفت، عمدتا در آمريکا و اروپا توليد مي شد، ولی امروز توليد بخش مهمی از اينگونه فرآورده ها به کشور های ديگر منتقل شده و منطقه خليج فارس مي خواهد در اين عرصه به قطب اصلی تبديل بشود، به خصوص از اين لحاظ که بازار فرآورده های پتروشيمی مثل پلاستيک روز به روزگسترده تر مي شود، از جمله به دليل رشد بسيار چشمگير در قدرت های نوظهوری مثل چين و هند. »


به گزارش رادیو فردا :«متاسفانه از ايران، دستکم در اين مقاله نامی در ميان نيست. عقب ماندگی ایران در صنعت پتروشیمی به خصوص در مقايسه با عربستان سعودی، بسيار آشکار است. عربستان سعودی شرکت «سابيک» را دارد که در سال ۲۰۰۷ بخش پلاستيک سازی جنرال الکتريک آمريکايی را يازده ميليارد دلار خريد و پيش بينی مي شود که تا پنج سال ديگر در عرصه شيمی شرکت "باسف"BASF آلمانی را هم بگيرد و شرکت اول در جهان تبديل بشود. »


این در حالی است کهايران پيش از انقلاب اسلامی و زودتر از ديگر کشور های منطقه خليج فارس به اهميت استرتژيک پتروشيمی پی برد. ولی با انقلاب و جنگ، اين رشته صنعتی در ايران به شدت آسيب ديد و بعد ها هم، به دليل کمبود سرمايه گذاری و به ويژه ناتوانی از جذب سرمايه و تکنولوژی به دليل تنش های پايان ناپذيرش با دنيای صنعتی، اين عرصه را هم به رقيبانش باخت. گرفتار بودن پتروشيمی در دست دولت و شبه دولت از جمله سپاه پاسداران، يکی ديگر از مشکلاتی هست که بر اين صنعت سنگينی مي کند. »


 


خودکفایی به چه قیمتی؟خودکفایی 48ساعته در تولید بنزین در بحبوحه انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته توسط نفتی ها اعلام شد که در واکنش به این موضوع وزیر نفت دوره اصلاحات در روزنامه سرمایه یادداشتی در پاسخ به این موضوع نوشت:«طرح خودکفایی ۴۸ ساعته بنزین یعنی  تولید این فرآورده از لایت اند، متانول تولیدی پتروشیمی، ضایعات پالایشگاهی، نفتای سبک و سنگین و محصولات آروماتیکی را مورد توجه قرار داده و تبدیل برش های گازوئیلی و نفت سفید پالایشگاه ها به بنزین را نیز مدنظر دارد.»


وی در ادامه نوشت:«اما باید دقت کرد اجرای این طرح، تولید کشور در بخش پتروشیمی را کاهش می دهد و در نتیجه به جای اینکه نفتای پتروشیمی را به محصولات نهایی پتروشیمی تبدیل کنیم آن را به بنزین تبدیل کرده و با نرخ پایین در بازار داخلی خواهیم فروخت و چنین فرآیندی از توجیه و صرفه اقتصادی برخوردار نیست. طرح خودکفایی ۴۸ ساعته بنزین بیش از آنکه جنبه تولیدی داشته باشد جنبه تبلیغی دارد وگرنه ما نباید طرح هایی که تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی با ارزش افزوده بالاتر را به سمت تولید بنزین ارزان قیمت داخلی سوق می دهد، به عنوان راهکاری برای خلاص شدن از واردات بنزین انتخاب کنیم و از این طریق بی نیازی خود را به واردات بنزین تامین کنیم زیرا این کار در عمل به معنای تعطیل کردن بخشی از تولید ارزشمند کشور بوده زیرا تولید را در سه مجتمع بزرگ پتروشیمی از بین می برد و به زیان اقتصاد کشور است.»


ودر ادامه:«بنابراین بهتر است به جای استفاده از نفت و متانول برای تولید بنزین، از راهکارهای مقرون به صرفه و با توجیه اقتصادی و فنی بهتر استفاده کنیم زیرا در حال حاضر محصولاتی مانند متانول و نفت و محصولات آروماتیکی می توانند تبدیل به محصولات پتروشیمی با ارزش افزوده و قیمت بالاتر شوند و درآمد حاصل از آن به رشد و توسعه صنعتی و تولید و اشتغال کشور کمک کند.در واقع خودکفایی بنزین، هدف ارزشمندی است که باید برای دستیابی به آن از روش های دارای توجیه اقتصادی و پایدار استفاده کرد، اما توسل به راهکارهایی که خودکفایی بنزین را به قیمت زمینگیر کردن سایر بخش های اقتصادی، به ویژه صنعت پتروشیمی محقق سازد، منطقی نیست. علاوه بر این مثمرثمر بودن طرح خودکفایی ۴۸ ساعته بنزین نیز کوتاه مدت یا با اغماض، میان مدت است و از زاویه کارشناسی، چندان قابل دفاع محسوب نمی شود، مگر آنکه بر غلظت نقش «شرایط خاص» در ارزیابی خویش بیفزاییم که در این صورت هم باز نباید فراموش کرد «شرایط خاص»هایی از آن جنس که مورد استناد مسوولان است به سرانگشت تدبیر و در چارچوب منافع ملی، شرایطی قابل اجتناب است.»


در واقع با اعلام مدیر عامل شرکت پتروشیمی مبنی بر توقف صادرات پتروشیمی پیش بینی زنگنه در یکسال پیش به تحقق پیوست وصنعت پتروشیمی کشور تعطیل شد .


 


کیفیت بهتر بنزین در لبناناز سوی دیگر باید در این هیاهوی شعار های دولتی ها به کیفیت بنزین تولید شده در داخل پرداخت که بنا به گفته بسیاری از کارشناسان مشکلات عدیده زیست محیطی با خود دارد . به گزارش کلمه :«بنا بر استانداردهای بین المللی اکتان بنزین سوپر بالاتر از ۹۵ و معمولا در سطح ۹۷ قراردارد و روزانه حدود ۱۵ میلیون لیتر بنزین سوپر با اکتان بالاتر به بنزین خام تولید پالایشگاههای داخلی برای افزایش عدد اکتان آن اضافه می شود»


بر اساس قانون در ایران عدد اکتان بنزین معمولی ۸۷ و برای بنزین سوپر ۹۵ است، اما متاسفانه به دلیل استفاده از روش غیرعلمی ترکیب انواع بنزین برای بالابردن اکتان به جای افزایش کیفیت بنزین تولیدی و همچنین کیفیت فوق العاده پائین بنزین تولید شده در برخی از پالایشگاههای کشور اخبار متعدد از عرضه بنزین معمولی با اکتان ۸۰-۸۵ در شهرستانها و بنزین سوپر با اکتان متغیر ۹۰-۹۲ بسته به موقعیت جغرافیایی جایگاه عرضه ، حکایت دارد. در حالیکه سازمان حفاظت از محیط زیست بارها نسبت به مخاطرات ناشی از آلایندگی بنزین با اکتان پائین تر از ۹۰ هشدار داده است.


تحلیلگران اقتصادی در حیرتند که در کشوری مانند لبنان علیرغم مشکلات فراوان استقرار سیستم مدیریت سوخت، جنگهای داخلی و حملات نظامی به زیر ساختهای پخش انرژی در حال حاضر بنزین معمولی با اکتان بالاتر از ۹۲ و بنزین سوپر با اکتان ۹۷ توزیع می گردد اما در پایتخت یکی از بزرگترین صادرکنندگان مواد نفتی کیفیت پائین بنزین موجب ایجاد مشکلات فراوان برای خودروها می گردد.

منبع: میزان خبر: 29 شهریور 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
میزان خبر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

با درود به ملت شریف ایران

باید یکی شویم


باید یکی شویم
گزیده خبرها

ادامه فهرست خبرها...

   [www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.