شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ -  ۴ اوت ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

خواسته موسوی از هواداران
پرهیز از شعارهای رادیکال

بهار یکتا

میرحسین موسوی از سر داده شدن بعضی شعارهای رادیکال در راه پیمایی ها ابراز نارضایتی کرد و گفت: "شعارهای افراطی ناشی از عصبانیت است. به نفع همه ماست شعارهایی متناسب با ظرفیت کشور طرح کنیم و از طرح شعارهای انحرافی و غیرمنطبق با وضعیت کشور بپرهیزیم."

 

بدنبال راه پیمایی روز قدس و شعار تعداد محدودی از شرکت کنندگان در این مراسم موجی از تبلیغات منفی نسبت به جنبش سبز از سوی رسانه های منتسب به دولت و طرفداران احمدی نژاد شکل گرفت و همه برای موسوی و کروبی خط و نشان می کشیدند که موضغ خود را با این شعارهای " ضد اسلامی" " ضد ارزشی" و " ضد خط امامی" مشخص کنند.

اعتراضات در حالی صورت می گرفت که همگان سالهاست در سکوتی مرگبار نظاره گر به مسلخ رفتن بسیاری ازارزشهای انقلاب و اسلام و خط امام هستند. همان هایی که نسبت به هتک حرمت به ساحت علما و بیت امام سکوت کرده و بی هیچ اعتراضی شاهد در بند کردن یاران صدیق انقلاب و پایمال شدن  ارزشهایی که ارمغان خون هزاران شهید و مجاهدت هزاران مبارز هستند.

آنانی که طی چهار ماهه گذشته صدای مظلومیت مردم بی پناه و فریاد شان را در برابر این همه بی عدالتی و ستم  را نشنیدند، در روز قدس تنها شعاری که به گوششان رسید همین بود " نه غزه ، نه لبنان، جانم فدای ایران". هر چند بحث محتوایی این شعار از منظر جامعه شناسی سیاسی کاملا قابل تحلیل و بررسی است. اما دستپاچگی و فریاد واسلاماف وا فلسطینای آقایان درحالی شنیدنی است که در کنار این شعار دهها شعار دیگر سر داده شد که در ارتباط مستقیم با آرمان ها و اهداف امام و میراث گرانقدر ایشان " قانون اساسی " بود. ولی چه می توان کرد وقتی " صم، بکم فهم لایعقلون".

موسوی بدرستی به ریشه یابی طرح چنین شعارهایی پرداخت و به جای نسبت دادن آن به عوامل بیگانه و جیره خواران صهیونیست و .... عامل آن را "عصبانیت " دانست. طبیعی است وقتی صدایت شنینده نمی شود و نظرت را بها نمی دهند، از فرط عصبانیت هم که شده فریادی می زنی که خوشایند نباشد و باعث تحریک طرف مقابلت شود. وقتی همه کانال ها بسته می شود، وقتی تمام حقوق ملتی نادیده انگاشته می گردد، وقتی قدرت جذب نظام پایین می آید و همه " غیرخودی" فرض می شوند آنگاه است که خود نظام با اعمال سیاستهای نادرست به " ایجاد وضعیت انفجاری "کمک کند. اتفاقی که امروز در ایران در حال جریان است. وقتی شعار " استقلال آزادی جمهوری اسلامی"  " رای من کجاست؟" که روزهای پایانی خرداد و تیرماه شعار های اصلی مردم تظاهر کننده بود، با گلوله و خشونت پاسخ داده می شود، طبیعی است که عرصه برای طرح شعارهای دیگر هموار می شود.


قانون و اخلاق، اصول سبزها

در رابطه با طرح " شعارهای انحرافی " روزنامه جمهوری اسلامی گمان دارد که عده ای در صدد هستند تا جریان اعتراضی از مسیر اصلی خود منحرف شده  و ارزشها و اصول انقلاب زیرسوال رود. نویسنده مقاله اعتقاد دارد که فرهنگ اعتراض باید مبتنی بر اصول و اخلاق باشد تا بتواند به نتیجه برسد در نتیجه باید از طرح شعارهای انحرافی بپرهیزد. نکته قابل اشاره این روزنامه بسیار متین و قابل استناد است. جنبش سبز که حرکتی اعتراضی علیه قانون شکنی و زیر پا نهادن اصول است باید در حرکت خود التزام خود را به " فرهنگ اعتراض" و " اصول" منبعث از آن نشان دهد.

 اما عسکر اولادی در این رابطه نظر دیگری داشت. او معتقد است که "  در روز قدس كه روز يادگار امام (ره)است، برخي ها با سر دادن شعارهاي انحرافي نشان دادند كه به آرمان‌هاي امام پايبند نيستند." در واقع وی با تمسک به این شعارها در ادامه به انتقاد از موسوی می پردازد و او را فردی عصبانی خطاب می کند که  " مردم نمی توانستند کشورشان را به یک  فرد عصبانی بدهند."


ارزشهای انقلاب اسلامی

نخست وزیر دوران جنگ در فراز دیگری از سخنانش در جمع تحریریه روزنامه تعطیل شده کلمه به مساله ارزشهای انقلاب اشاره می کند و می افزاید:" نباید اجازه داده شود اتفاقات ماه‌های گذشته به بدبینی نسبت به دستاوردهای انقلاب منجر شود." دقیقا مساله ای که این روزها دانسته یا نادانسته از سوی رسانه های دولتی و بین المللی دنبال می شود." 

هر چند کیهان نشینان و فارس گویان و .... به زعم باطل خویش در راستای منافع ملی عمل می کنند ولی ناخواسته هم سو با رسانه های خارجی در صدد القای این هستند که مردم ااز انقلاب اسلامی پشیمان شده اند و اینک علیه شعارهای اولیه انقلاب برخاسته اند. محدود کردن فضای رسانه ای کشور نیز تا حدود زیادی به این مساله دامن زده است. وقتی رسانه های داخلی اخبار درست را منتشر نکنند بی شک مردم به سوی رسانه های خارجی متمایل می شوند که آنان نیز بر مبنای منافع خود با انتشار بخشی از واقعیت، اهداف دراز مدت خود را دنبال خواهند کرد.

بدون شک  شعار " استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی" شعاری انحرافی است. بدون شک  افراط هاست که منجربه تفریط ها در جامعه شده است. وقتی متولیان حریم را نگاه نمی دارند و به خود اجازه می دهند که یاران امام و انقلابیون واقعی را در هر تریبونی متهم کنند به توطئه علیه خط امام و بر این امر ناصواب خود اصرار هم داشته باشند، نتیجه از این هم که هست بدتر خواهد شد و دیگر" نه از تاک نشان بود و نه از تاک  نشان ."


جنبش سبز آشتی روشنفکران و مردم

موسوی خاطر نشان کرد که "در اندیشه‌های روشنفکران و سیاستمداران ما معمولا این نقص وجود داشته است که تاکید بر روی برخی ارزش‌ها آنها را از دیگر امور خوب باز می‌دارد. حال آن که در زندگی واقعی مردم ما ارزش‌های خوب منفک از هم نیست و آنها می خواهند همه خوبی ها را کنار یکدیگر داشته باشند. اصلا به عبارتی جامعه ایرانی مانند ژانوس خدای یونانی است که می‌تواند امور ظاهرا غیر هم‌جهت را با یکدیگر جمع کند. آنها هم می‌توانند از شهادت ندا آقا سلطان ناراحت باشند و هم از شهادت مردم در غزه و دیگر نقاط جهان ابراز تاسف کنند."

اگر در طرح ارزشها و شعارهای برخاسته از انقلاب جانب اعتدال  نگاه داشته شده بود امروزجامعه  شاهد چنین انشقاق و شکاف عمیقی نبود. وقتی در سال 57 همه مردم از هر دسته و گروه و جریانی در کنار هم ،هم صدا یک شعار را فریاد می زدند، همگان از عمق معنای آن شعار آگاهی داشتند. کدام عقل سلیمی است که نداند آزادی چیست و استقلال کدام است؟ برای ملتی که 2500 سال در زیر یوغ استبداد شاهان بوده، جمهوری معنایی کاملا بدیهی دارد. اسلام که صدها سال است بعنوان بخشی از فرهنگ ایرانی با وجودهمه اقشار و اقوام ایران زمین عجین شده، نیازی به تفسیر فرقه مصباحیون ندارد. مشکل ما از مردم نیست که آنان می دانند چه می خواهند و تکلیفشان از همان ابتدا هم روشن بوده است. مشکل ما با دو سر طیفی است که یکی از فرط روشنفکری " اسلامش" را نمی خواهد و دیگری از فرط " ولایت پذیری" ، " جمهورش" را منکر می شود.

مهندس موسوی در بخش دیگری  به عواملی که در رویدادهای اخیر موجب کاهش فاصله میان نخبگان و عامه مردم شده، اشاره و تاکید کرد: "ویژگی‌هایی که در جنبش سبز مشاهده می‌شود حاکی از همین سازواری ارزش‌هاست و تمام قائلان به این جریان می کوشند ارزش های خوب را با یکدیگر ترکیب کنند و در آینده هم باید همین روش را دنبال کنیم.."

آگاهان سیاسی معتقدند امروز جنبش سبز راه خود را از میان همه پیچ و خم های موجود باز می کند. همچون آب روان که سنگلاخ ها و ریگزارها نمی توانند مانع عبورش شوند، این جنبش نیز به حرکت پویای خود ادامه خواهد داد. افت و خیزها، وصل و انفصال ها همه از ویژگی های طبیعی یک حرکت خودجوش است و همین آزمون و خطاها آن را صیقل می دهد و الماس وجودش را شکل می بخشد. 13 آبان در پیش است. باید بهوش بود که   فلسفه وجودی این  روز را که  مبارزه با " استکبار" است را فراموش نکنیم. بهانه جویان ، بی بهانه هم به " سبزها" می تازند، پس آنان را ملالی نیست، ولی " سبزها" باید برای حرکت خود همواره اصولی را پیش رو داشته باشند. این اصول را زیر پا نگذاریم.

http://www.rahesabz.net/story/3019/

 

 

منبع: راه سبز، 2 آبان 1388
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
:[تاریخ ارسال: 25 Oct 2009]  [ارسال‌کننده: گل کو]  [  ]  

آخر خط میر حسین!
قرار بود برود آزادی اما بنزینش ته کشید! خوبه که ما از اول با ماشین خودمان آمده بودیم.
  

[تاریخ ارسال: 24 Oct 2009]  [ارسال‌کننده: زنگی زنگ]  [  ]  
نخست وزیر دجال دارد به تو صیه های سخنگویان خودجوش برون مرزی اش عمل می کند!
دوره، دوره تجاوز به رنگ سبز است.
  

با درود به ملت شریف ایران

باید یکی شویم


باید یکی شویم
گزیده خبرها

ادامه فهرست خبرها...

   [www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.