شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

چارچوب تعيين شده رهبري

نشست هفتگي سخنگوي وزارت خارجه -1

گفت‌وگوي ايران و آمريكا براساس چارچوب تعيين شده رهبري است

خبرگزاري فارس: سخنگوي وزارت خارجه گفت‌وگوي فردا هفتم خرداد ايران و آمريكا را براساس چارچوب تعيين شده از سوي مقام معظم رهبري بيان كرد.

به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، سيد محمدعلي حسيني سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان امروز يكشنبه در نشست هفتگي خود با خبرنگاران داخلي و خارجي به پرسش‌هاي آنها كه بيشتر حول محور گفت‌وگوي فردا هفتم خرداد ايران و‌ آمريكا درباره عراق، مي‌چرخيد، پاسخ داد.

* پيگيري‌ها درباره پنج مامور كنسولي

وي در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره رد درخواست خانواده‌هاي پنج مامور ربوده شده سركنسولگري ايران در اربيل براي ملاقات با سفير سوئيس در تهران (حافظ منافع آمريكا)، با بيان اين كه اين درخواست را رد نكرده‌اند، گفت: در حال پيگيري هستند تا جوابي براي ديدار داشته باشند.
حسيني عدم دسترسي كنسولي و عدم ملاقات اين پنج نفر با خانواده‌هايشان را موجب نگراني اين خانواده‌ها و وزارت خارجه عنوان كرد و افزود: از طريق مجاري مختلف از جمله شخص دبيركل سازمان ملل، شوراي امنيت و مسئولين عراقي اين موضوع را پيگيري مي‌كنيم.

* تعويق مذاكرات لاريجاني و سولانا

سخنگوي وزارت خارجه در پاسخ به پرسش ديگر خبرنگار فارس درباره مكان مذاكرات دهم خرداد لاريجاني و سولانا، نيز گفت: تاريخ و مكان اين مذاكرات هنوز قطعي نيست.
وي اضافه كرد: براساس توافق طرفين اين مذاكرات به تعويق افتاده است.
حسيني همچنين در اين باره به تماس لاريجاني و سولانا اشاره كرد و افزود: در اين تماس طرفين توافق كردند زمان و مكان مذاكره را بعداً مشخص كنند.

* كاظمي قمي از سفراي برجسته ايران

حسيني درباره گفت‌وگوي ايران و آمريكا درباره عراق كه فردا دوشنبه هفتم خرداد و به رياست حسن كاظمي قمي سفير ايران در عراق برگزار مي‌شود، يادآور شد: ممكن است يكي دو كارشناس از تهران اعزام و به آقاي كاظمي قمي بپيوندند.
وي در پاسخ به پرسشي نيز اظهار داشت: هيئت شركت كننده ايران در اين گفت‌وگو را جمهوري اسلامي در مشورت با مراجع ذيربط تعيين مي‌كند.
سخنگوي وزارت خارجه در پاسخ به سئوالي درباره ادامه اين گفت‌وگو، خاطرنشان كرد: اجازه دهيد روند گفت‌وگوها آغاز شود.
يكي از خبرنگاران نيز با اشاره به اظهارات رئيس جمهوري كشورمان و همچنين احمد خاتمي خطيب نماز جمعه تهران درباره گفت‌وگو با آمريكا، از حسيني پرسيد آيا ايران به قصد تفهيم اتهام به عراق مي‌رود؟ كه وي در پاسخ تصريح كرد: اين گفت‌وگوها در چارچوب تعيين شده از سوي مقام معظم رهبري آغاز خواهد شد.
وي درباره رئوس گفت‌وگوي فردا و ادامه آن نيز خاطرنشان كرد: اجازه دهيد اين گفت‌وگو آغاز شود و جلوتر از زمان قدم نزنيد.
ويژگي كاظمي قمي براي در اختيار گرفتن رياست هيئت ايران در گفت‌گو با آمريكا سئوال يكي از خبرنگاران بود كه حسيني در پاسخ گفت: نظراتي در طي چند روز مطرح و مورد بررسي كارشناسانه قرار گرفت كه در نهايت همه در مورد آقاي كاظمي اتفاق نظر داشتند.
سخنگوي وزارت خارجه كاظمي قمي را از سفراي برجسته و داراي تجربه اين وزارتخانه خواند كه چارچوب‌ها را به خوبي مي‌شناسد و نسبت به مسائل منطقه‌اي و عراق اشراف لازم را داراست.

* درباره نتيجه گفت‌وگو گمانه‌زني نكنيم

خبرنگاري نيز از حسيني پرسيد آيا فكر نمي‌كنيد مذاكرات فردا با آمريكا نتيجه‌اي نخواهد داشت و همانند نشست شرم الشيخ بر روي كاغذ باقي خواهد ماند؟ كه وي در پاسخ اظهار داشت: آن چه در مورد گفت‌وگوها پيرامون مسائل مربوط به عراق و مسئله امنيتي اين كشور از ابتدا مطرح شده بنا به درخواست مسئولين عراقي، احساس مسئوليت ايران براي كاهش رنج‌ها و مشقت‌هاي ملت عراق و درخواست دولت آمريكا بوده و اين گفت‌وگوها در همان چارچوب مشخص و معين خود پذيرفته شده بود.
وي گمانه‌زني در مورد عدم دستيابي به نتيجه در اين گفت‌وگوها را كار صحيحي ندانست و گفت: اگر عزم و اراده سياسي لازم در طرف مقابل وجود داشته باشد و آنها مسئوليت خود را بپذيرند و رويكردهاي گذشته را اصلاح كنند مي‌توان به نتيجه بخش بودن اين گفت‌وگوها اميدوار بود.
سخنگوي وزارت خارجه ادامه داد: نمي‌توان واقعيت‌هايي را در كنار هم بچينيم و بعد اظهار نظر كنيم كه نبايد قدمي برداشت.
وي وضعيت عراق و درخواست مسئولين عراقي را مسئله‌اي دانست كه از گذشته مورد توجه ايران بوده است.

* نكات مثبت گزارش البرادعي

يكي از خبرنگاران با اشاره به گزارش اخير محمد البرادعي مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درباره برنامه هسته‌اي ايران از حسيني پرسيد چرا ايران تاكيد دارد اين گزارش را مثبت جلوه دهد؟ كه وي در پاسخ اظهار داشت: مسئولين از زواياي مختلف اين گزارش را مورد بررسي و نظرات خود را مطرح كردند.
وي اضافه كرد: تاكيد مكرر البرادعي بر عدم وجود انحراف و فراهم كردن دسترسي‌هاي لازم براي بازرسان به منظور نظارت و نصب دوربين‌ها از نكات مثبت اين گزارش است.
حسيني عدم بازفراوري مطرح شده در اين گزارش را از ديگر نكات مثبت آن برشمرد و افزود: نكات مثبت ديگري نيز وجود دارد.
سخنگوي وزارت خارجه همچنين به مصاحبه اخير البرادعي كه در آن غني‌سازي را جزو حقوق ايران دانسته و بر پذيرش آن تاكيد كرده، اشاره كرد.

* خبر دقيق درباره تاجبخش نداريم

سخنگوي وزارت خارجه درباره دستگيري «كيان تاجبخش» نيز گفت: هنوز از مراجع رسمي خبر دقيق در دست نداريم.

* فرار از مسئوليت

حسيني در پاسخ به سئوالي درباره اتهام آمريكايي‌ها به ايران مبني بر اين كه فرد دستگير شده در شهرك صدر بغداد با ايران مرتبط بوده و از ايران سلاح دريافت مي‌كرده است، اين اتهامات را جديد ندانست و طرح اين اتهامات از سوي برخي مسئولين آمريكايي را به آن دليل دانست كه آنها مي‌خواهند از مسئوليتي كه برعهده‌ آنهاست فرار كنند.

* نيازمند بررسي كارشناسانه

وي همچنين اظهارنظر درباره انحلال كميته ويژه هماهنگ كننده اقدامات تهاجمي عليه ايران و سوريه در وزارت خارجه آمريكا را نيازمند بررسي كارشناسي بيشتري عنوان كرد.

* به تمامي تعهدات درباره نيروگاه بوشهر عمل كرده‌ايم

حسيني در واكنش به اظهارات روس‌ها مبني بر عدم سودآوري تكميل نيروگاه بوشهر و احتمال به تعويق افتادن راه‌اندازي اين نيروگاه، با بيان اين كه مذاكرات تهران - مسكو همچنان ادامه دارد و اخيراً اظهارنظرهاي متفاوتي از مسئولين روسي شنيده شده است، افزود: يكي از مسئولين دوماي روسيه تاكيد كرده كه روسيه بر تعهدات خود باقي خواهد ماند و اين كشور روند تكميل پروژه بوشهر را ادامه خواهد داد.
سخنگوي وزارت خارجه اضافه كرد: ممكن است برخي مشكلات فني باشد كه بايد در جلسات كارشناسي مورد ارزيابي قرار گيرد.
حسيني تصريح كرد: تاكنون به تمامي تعهداتمان عمل كرده و فوق آن تعهدات نيز براي كمك به طرف روسي اعلام آمادگي كرديم.

* رفت و‌ آمد ناوهاي آمريكايي در راستاي بازسازي روحيه سربازان آمريكايي

حضور ناوهاي آمريكايي در خليج فارس و عبور دو ناو جنگي و 9 ناوچه در هفته گذشته از تنگه هرمز و تاثير آن بر گفت‌وگوي ايران و آمريكا، سئوال يكي ديگر از خبرنگاران بود كه سخنگوي وزارت خارجه در اين باره اين رفت و آمدها را بديع ندانست و افزود: اين رفت و آمدها از گذشته وجود داشته است.
وي رفت و آمد اين ناوها را در راستاي بازسازي روحيه سربازان آمريكايي بيان كرد.

* ايراني‌هاي مقيم خارج به راحتي به كشور تردد مي‌كنند

خبرنگار بي.بي.سي با اشاره به دستگيري فردي به نام «علي شاكري» از حسيني پرسيد چطور مي‌توانيد ايراني‌هاي خارج از كشور را به سرمايه‌گذاري در ايران مطمئن سازيد؟ كه وي در پاسخ قوانين كنسولي ايران را كاملاً واضح خواند و گفت: ايراني‌هاي مقيم خارج از كشور به راحتي تردد مي‌كنند و بخش كنسولي وزارت خارجه نيز تسهيلاتي را تدارك ديده و چند سال است كه ايراني‌هاي مقيم خارج از آن استفاده مي‌كنند و اخيراً نيز تقويت شده است.
سخنگوي وزارت خارجه يادآور شد: برخي موارد كه مورد اتهام است و يا جاي سئوال دارد برخورد قانوني و منصفانه‌اي از طريق دستگاه‌هاي ذيربط با آنها انجام مي‌شود و جاي نگراني نيست.
حسيني با ذكر اين نكته كه براي جذب سرمايه نيز برنامه‌هاي مختلفي تدارك ديده شده، به تشكيل انجمن‌هاي ايرانيان مقيم در عرصه‌هاي مختلف علمي و فني و همچنين اقتصادي و صنعتي اشاره كرد.
وي درباره دستگيري علي شاكري نيز گفت: بايد از مراجع ذيربط در اين زمينه سئوال كنيم.

* حكيم دوران نقاهتش را طي مي‌كند

وضعيت جسماني سيد عبدالعزيز حكيم رئيس مجلس اعلاي عراق و مدت حضور آن در ايران سئوال ديگري بود كه در اين جلسه مطرح شد و حسيني در اين باره گفت: وضعيت جسماني آيت الله حكيم بهتر از گذشته است، دوران نقاهت را طي مي‌كند و هر زمان دكتر اجازه دهد از بيمارستان مرخص مي‌شود.

* مسئولين بررسي پرونده اعلام نظر كنند

همان خبرنگار با اشاره به خبر منتشر شده از سوي وزارت اطلاعات مبني بر متلاشي كردن شبكه جاسوسان كه از حمايت برخي دول غربي برخوردار بوده‌اند، خواستار اعلام نام دولت‌هاي حامي اين شبكه شد، كه سخنگوي وزارت خارجه در پاسخ گفت: اجازه دهيد آقايان مسئول بررسي اين پرونده اعلام نظر كنند.
ادامه دارد...

 

 

منبع: 6 خرداد 1386 - فارس
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

با درود به ملت شریف ایران

باید یکی شویم


باید یکی شویم
گزیده خبرها

ادامه فهرست خبرها...

   [www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.