شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تحريم همراه با مشوق

حزب محافظه کار خواستار فشار بیشتر بر ایران شد

رهبران حزب محافظه کار بریتانیا خواستار وارد کردن فشار بیشتر بر ایران شده اند.

روز سه شنبه، 22 مه، دیوید کامرون، رهبر حزب محافظه کار - حزب اصلی مخالف دولت در پارلمان بریتانیا - در یک نشست مطبوعاتی در لندن تحریم های بین المللی کنونی علیه ایران را ضعیف خواند و گفت که این تحریم ها باید به سرعت تقویت شود تا ایران دریابد که با ادامه روش کنونی خود، به یک دولت منزوی تبدیل خواهد شد.

آقای کامرون با اشاره به برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، در عین حال افزود که همزمان با تشدید فشار بین المللی، لازم است تا مشوق هایی نیز برای این کشور منظور شود.

وی امکان مذاکره با ایالات متحده در صورت تبعیت ایران از خواست بین المللی در مورد برنامه های هسته ای خود را یکی از این نوع مشوق ها توصیف کرد.

دیوید کامرون گفت که با گذشت هر هفته، ایران یک قدم به تولید اسلحه اتمی نزدیکتر می شود و با بی تاثیر توصیف کردن تحریم های کنونی برای وادار کردن این کشور به تغییر روش خود، اظهار داشت که "باید قبول کنیم که واکنش فعلی نسبت به برنامه هسته ای ایران کارآیی ندارد."

رهبر حزب محافظه کار با یادآوری اظهارات مقامات بریتانیایی در مورد اقدام ایران در ارسال اسلحه برای شورشیان طالبان در افغانستان، هشدار داد که تهدید ناشی از اتمی شدن ایران یکی از مهمترین مسایلی است که جهان امروز با آنها مواجه است.

وی گفت که این تهدید رو به افزایش است و ابعاد و سرعت واکنش ما باید با این تهدید انطباق داشته باشد و از سازمان ملل، اتحادیه اروپا و ایالات متحده خواست تا در این زمینه اقدام کنند.

تشدید تحریم بین المللی

به گفته رهبر حزب محافظه کار، اقدامات شدیدتر علیه ایران می تواند شامل وضع محدودیت های بیشتر بر ایرانیان مرتبط با برنامه های هسته ای و موشکی این کشور، تحریم فروش اسلحه، محدودیت دسترسی بانک های ایرانی به نظام مالی اتحادیه اروپا، محدود کردن تضمین های صادراتی و محدود کردن سرمایه گذاری خارجی در منابع نفت و گاز ایران باشد.
آقای کامرون، که به عنوان رهبر حزب مخالف امیدوار است در پی انتخابات پارلمانی بعدی بتواند سمت نخست وزیری را در دست بگیرد، گفت "باید اذعان کنیم که دولت بعدی بریتانیا ممکن است با ادامه خشونت در عراق و افغانستان و چشم انداز یک ایران اتمی روبرو باشد."

همچنین، ویلیام هیگ، وزیر خارجه در کابینه سایه و سخنگوی روابط خاری حزب محافظه کار، در حمایت از موضع رهبر این حزب گفت که اتحادیه اروپا، به عنوان بزرگترین شریک تجاری ایران، می تواند در تغییر روش جمهوری اسلامی نقشی موثر ایفا کند.

وی در عین حال افزود که برای این منظور، حمایت بیشتر ایالات متحده ضروری است.

اوایل ماه جاری، مقامات ارشد دولت بریتانیا صراحتا ایران را متهم کردند که از شورشیان طالبان در افغانستان حمایت تسلیحاتی به عمل می آورد، اتهامی که مقامات ایرانی به شدت تکذیب کرده اند.

همچنین، روزنامه گاردین در گزارشی که روز سه شنبه چاپ کرد با استناد به منابع آمریکایی، نوشت که ایران در نظر دارد با کمک به گروه های مختلف شورشی در عراق، از جمله شبکه القاعده، به یک تهاجم تابستانی در این کشور دست بزند.

این منابع هدف ایران را تشدید خشونت در عراق به منظور وادار کردن ایالات متحده به خروج نظامی از این کشور توصیف کرده اند.

منبع: 1 خرداد 1386 - بي بي سي
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

با درود به ملت شریف ایران

باید یکی شویم


باید یکی شویم
گزیده خبرها

ادامه فهرست خبرها...

   [www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.