شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۳۱ مه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

رفسنجاني ناز مي کند

"هاشمي رفسنجاني" : مذاكره با آمريكا براي ما امتياز نيست 


آيت‌الله"اكبر هاشمي رفسنجاني" در خطبه دوم نماز جمعه تهران تاكيد كرد : آمريكايي‌ها خيال نكنند كه ما مشتاق مذاكره هستيم و با پيشنهاد مذاكره به تهران در  خصوص عراق، به ما امتياز مي‌دهند.


امام ‌جمعه موقت تهران تصريح كرد: كار آمريكايي‌ها كه حاضر نبودند بصورت  ايراني‌ها نگاه كنند، بدليل سياست‌هاي اشتباهشان اكنون به جايي رسيده كه بطور كلي و  اصولي مي‌گويند آماده هستيم با ايران درباره عراق گفت وگو كنيم.


وي افزود : اشتباه اساسي دولتمردان آمريكا اين بود كه فكر كردند حالا كه يك  موقعيت كوتاه نصيب آنها شده، مي‌توانند با امنيتي ‌كردن فضاي‌ كشورشان و منطقه ما  به اهداف خود برسند اما خسارت درازمدتي را كه معلوم نيست تا كي ادامه خواهد داشت،  ناديده گرفتند.


آيت‌الله" اكبرهاشمي رفسنجاني" در چارچوب تحليل مسائل منطقه و كشور گفت: شرايط  فعلي منطقه ما به حادثه چند سال پيش برمي‌گردد، حادثه‌اي كه در آمريكا بوقوع پيوست  و ساختمانهاي دوقلو فروريخت.


امام جمعه موقت تهران افزود: بعداز اين حادثه كه بد هم بود بوش بهانه خوبي پيدا  كرد كه فضاي كشورش و دنيا و بخصوص منطقه ما را امنيتي كند.


هاشمي‌ رفسنجاني تصريح كرد: بوش با امكانات بيشتر تبليغاتي و تجاربي كه  سياستمداران حرفه‌اي و نيروهاي اطلاعاتي در اختيارش گذاشتند، محور شرارت را مطرح و  برنامه تجاوزات خود را با اين محور براي مردم دنيا و آمريكا توجيه كرد و روزهاي اول  هم به موفقيت‌هايي دست يافت.


وي گفت: بوش كه با راي دادگاه به كرسي رياست جمهوري نشست بخاطر فضاي امنيتي خلق  شده تا  ۷۰الي  ۸۰درصد مقبوليت يافت و با اين پشتوانه برنامه‌هاي دراز مدت  استكباري را آغاز و در آمريكا و منطقه ‌ما اقدامات بدي‌ را شروع كرد.


خطيب نماز جمعه تهران اظهار داشت: در آمريكا كه مردمش به زندگي آزادمنش عادت  داشتند جو پليسي ايجاد كرد و حتي تلفن‌هاي مردم را شنود كردند و اين براي‌ مردم  آمريكا گران‌ تمام شد. در خارج ‌از آمريكا نيز لشكركشي‌ و به افغانستان و عراق حمله  كرد، البته بدليل وجود مواد مخدر ، القاعده و ديكتاتوري صدام بهانه كافي و مناسب  داشت.


هاشمي رفسنجاني ‌خاطرنشان كرد: البته تحليل آن ‌موقع اين بود كه ‌هدف آمريكا از  اشغال اين دو كشور و حضور در مناطق ديگر ، محاصره ايران انقلابي به عنوان مركز اصلي  هوشياري و بيداري منطقه است و براي اين خيلي هزينه كرد.


امام جمعه موقت تهران افزود : محاسبات آمريكا با اين زمينه‌ها جور در نيامد و  امروز آمريكا تلاش دارد از عمق باتلاق ‌عراق بيرون بيايد و در اظهارات مقامات  آمريكايي روش است . آنها مي‌دانند چه بمانند و چه بروند، بايد خسارت زيادي اعم از  مادي و انساني بپردازند.


رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: هرگاه انسان گرفتار شود در جايي دست به اقدامي  خطرناكتر مي‌زند و آمريكايي‌ها براي خروج از اين باتلاق سر مردم فلسطين و لبنان  ريختند و اكنون در آنجا هم گرفتار شده‌اند و اسراييل را هم گرفتار كرده‌اند.


هاشمي رفسنجاني به شكست اسراييل در جنگ  ۳۳روزه عليه لبنان تاكيد كرد و گفت  : اين اتفاق عظيمي بود كه روحيه اسراييلي‌ها را به زمين ريخت و ارتش اين رژيم مستاصل  و دچار هرج‌ومرج شده است.


امام جمعه‌ موقت تهران در بخش ديگري از سخنان خود گفت: كار به جايي رسيده،  آمريكايي‌ها كه حاضر نبودند بصورت ايراني‌ها نگاه كنند بطور كلي و اصولي مي‌گويند  آماده هستيم با ايران درباره عراق مذاكره كنيم. حالا خيال مي‌كنند كه ما مشتاق  مذاكره هستيم و دارند به ما امتياز مي‌دهند، اينجوري حرف‌مي زنند و كارشان به اينجا  رسيده است.


وي افزود: اشتباه اساسي آمريكايي‌ها اين بود ، دولت آمريكا فكر كرد با يك موفقيت  كوتاه مدتي كه نصيب‌شان شد اما يك خسارت دراز مدت كه معلوم نيست تا كي خواهد ماند ،  مي‌توانند با ايجاد فضاي امنيتي در آمريكا و منطقه به اهدافشان برسند.


خطيب جمعه تهران خاطرنشان كرد: آمريكايي‌ها امروز مي‌بينند كه خسارت‌ها زياد است  و اولين آن بطور محسوس شكست حزب حاكم جمهوريخواه در انتخابات كنگره است.


هاشمي‌رفسنجاني تاكيد كرد: يك نقطه مهم ، از بحث‌هاي ما استنباط نشود حزبي كه  شكست‌خورده و حزبي كه برده براي ما تفاوت دارند، البته دموكرات ها يك مقدار نرمتر  هستند اما خيلي جاها با پنبه گردن مي‌برند . آنها فرشته نجات نيستند.


رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينكه "سياست مشت آهنين كه در دنيا مكرر  تجربه شده، جواب نمي‌دهد"، افزود : بوش اشتباه استراتژيك كرد و خواست با فريبكاري  امنيتي انتخاباتي را ببرد كه برد و كشوري را اشغال كند كه كرد اما ندانست بعد چه  اتفاقي مي‌افتد و آن اتفاق اكنون شروع شده است.


وي به بوش توصيه كرد كه از اين وقايع درس بگيرد و " ايران را از محور شرارت خارج  كند " و تصريح كرد:اين اتفاق براي آمريكا بيش از آنها خطرناك است و آينده خطرناكتري  دارد.


هاشمي رفسنجاني خاطرنشان كرد: افزايش نفرت جهاني از بوش ، نتيجه همان سياست مشت  آهنين و فردا را فراموش كردن و امروز را ديدن است.


امام جمعه موقت تهران به آمريكايي‌ها توصيه كرد كه براي خارج شدن از باتلاقي كه  در آن فرورفته‌اند چاره انديشي كنند و افزود: راه درست اين است كه هر ملتي به حقش  خودش قانع باشد و به حق ديگران هم اعتراف كند.


وي اظهار داشت: ما در مسائل هسته‌اي مصاف مشكلي در پيش داريم اما براي آمريكا هم  بسيار مشكل خواهد بود و خيال نكند كه حق وتوي شوراي امنيت همه مشكلات اين كشور را  حل مي‌كند و فرشته نجات براي آنها است.


خطيب جمعه تهران ‌مساله افكار عمومي را بسيار مهم خواند و گفت : راه حل مشكلات  امروز در دنيا مذاكره، تعقل ، تفكر و تسليم حق شدن است و انشاء‌الله با درس‌هايي كه  تاريخ به كاخ نشينان آمريكايي داده ما بتوانيم در آينده آرامش بيشتري در دنيا شاهد  باشيم.


هاشمي رفسنجاني در ابتداي اين خطبه سالگرد رحلت "علامه طباطبايي" و " علامه محمد  تقي جعفري" را تسليت گفت ‌و افزود : علامه طباطبايي‌ استاد گرانقدر عصر ما است و در  حوزه‌هاي علميه انسان فرهيخته كم پيدا مي‌كنيد كه از انفاس قدسيه و آثار ايشان  بهره‌هاي زيادي نبرده باشد.


امام جمعه موقت تهران‌تصريح كرد: علامه طباطبايي حق بزرگي بر مجامع اسلامي دارد.


وي خاطرنشان كرد: علامه محمدتقي حعفري سهم زيادي در اشاعه افكار اسلامي و فلسفه  اسلامي و ارتباط بين دانشگاه و حوزه دارند . ايشان در انقلاب سهيم زيادي ايفا كردند  واميدوارم آثار ارزشمند ايشان دربين جوانان فراموش نشود و روزبه روز شناخته‌تر شود.


خطيب جمعه تهران به دولت ، مسوولان و مردم توصيه كرد كه به بيماران كليوي و  ديابتي توجه زيادي داشته باشند و بويژه از كمك به خانواده‌هاي اين بيماران در تامين  هزينه‌هاي درماني دريغ نكنند.


هاشمي‌رفسنجاني با تاكيد بر ضرورت ارج‌گذاري به ‌بازنشستگان‌ گفت: بازنشستگان  عمري را به مردم و كشور خدمت كرده‌اند و اكنون دوران استراحت آنان با خيال آسوده  است و وظيفه‌ما اين است كه‌آنان را فراموش نكنيم و مراقب اوضاع رواني و مادي و  معنوي آنان باشيم.


 

منبع: 26 آبان 1385 - ايرنا
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

با درود به ملت شریف ایران

باید یکی شویم


باید یکی شویم
گزیده خبرها

ادامه فهرست خبرها...

   [www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.