شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۵ مه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نقش آفريني ايتاليا

نامه احمدی نژاد به نخست وزير ايتاليا


محمود احمدی نژاد، رئيس جمهور ايران نامه ای برای رومانو پرودی نخست وزير ايتاليا فرستاده و در آن برای همکاری با دولت ايتاليا در تلاش برای برقراری صلح در خاورميانه اعلام آمادگی کرده است.


نامه آقای احمدی نژاد را سعيد جليلی، معاون امور اروپا و آمريکای وزارت امورخارجه ايران به نخست وزير ايتاليا تسليم کرده است و آقای پرودی در ديدار با آقای سعيدی گفته که هيچ مشکلی در گفتگو با دولت ايران نمی بيند اما رهبران ايران بايد نشان دهند که برای حل مشکلات منطقه عزم جدی دارند.


رومانو پرودی و ماسيمو دالما، وزيرخارجه ايتاليا طی ديدار با معاون وزيرخارجه ايران که در کاخ کيجی، دفتر نخست وزير ايتاليا نجام گرفت گفتند که خواست ايران را برای شناخته شدن به عنوان قدرتی منطقه ای به رسميت می شناسند و معتقدند که ايران بايد اين خواست را با اتخاذ نقشی مسئولانه و نشان دادن تمايل کامل به همکاری برای حل مسائل عمده منطقه ابراز کند.


اين دو مقام ايتاليايی تأکيد کردند که ايران بايد از وزن و نفوذ خود در جهت برقراری ثبات کامل در منطقه استفاده کند.


نامه محمود احمدی نژاد يک روز پس از آن به دست رومانو پرودی رسانده شده که دولت ايتاليا با همراهی دولتهای فرانسه و اسپانيا طرحی برای حل بحران فلسطين عرضه کردند.


در اين طرح که در پنج بند تنظيم شده اين پيشنهاد مطرح گرديده است که محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی از گروه حماس که دولت و مجلس قانونگذاری فلسطينی را در دست دارد بخواهد که دولت وحدت ملی تشکيل دهد، بی آنکه نيازی به آن باشد که حماس موجوديت اسرائيل را به رسميت بشناسد.


از هنگامی که دولت حماس در سرزمينهای فلسطينی روی کار آمد، دولتهای اروپايی در اعتراض به اينکه حماس موجوديت اسرائيل را به رسميت نمی شناسد کمکهای خود به تشکيلات خودگردان فلسطينی را قطع کردند.


قطع اين کمکها تشکيلات خودگردان و مردم فلسطين را در بحران اقتصادی فروبرد و در اين مدت ايران که خود مخالف موجوديت دولت اسرائيل است از کمک کنندگان عمده به دولت حماس بوده است.


هرچند دولت ايران به طرح سه دولت اروپايی برای حل بحران در سرزمينهای فلسطينی واکنش رسمی نداده، نامه محمود احمدی نژاد به رومانو پرودی را می توان به نوعی واکنش ايران به اين طرح تلقی کرد.


به دليل حمايت ديرينه ايران از حماس و ديگر گروههای فلسطينی، دولتهای غربی نقشی مهم برای ايران در مسائل فلسطين قائلند.

منبع: 26 آبان 1385 - بي بي سي
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

با درود به ملت شریف ایران

باید یکی شویم


باید یکی شویم
گزیده خبرها

ادامه فهرست خبرها...

   [www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.