شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۹

سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

وضعیت جنگی و دستپاچگی اپوزیسیون نما ها!

مسعود ابراهيم نژاد

سرانجام پس از سالها کش و قوس دادن  در مورد هویت برنامه هسته ای ایران، آژانس بین المللی اتمی در گزارش جدید خود پرده از نظامی بودن ماهیت برنامه هسته ای رژِیم اسلامی بر داشته است. این گزارش میبایست قاعدتا خیلی پیشتر از این انتشار میافت و جهانیان را متقاعد مینمود که تلاشهای رژیم اسلامی تحت نام استفاده صلح آمیز از انرژِی هسته ای چیزی  جز تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای نمیباشد. اما بنا به مصالح قدرتهای جهانی که همواره سیاست زد و بند با رژیِم اسلامی را در دستور کار خود قرار داده اند و میدهند، انتشار این گزارش  به امروز موکول شده است. در واقع شاید قدری ساده اندیشی باشد که فکر کنیم قدرتهای اطلاعاتی و امنیتی فوق مدرن کشورهای غربی تاکنون از ماهیت تلاشهای هسته ای رژیِم اسلامی  مطلع نبوده اند و این کشف عظیم بتازگی به وقوع پیوسته است.

انتشار این گزارش پیامد های جدیی را چه در بعد جهانی و چه در بعد داخلی  در پی داشته است. در بعد جهانی شاهد هستیم که تلاشهای زیادی برای اعمال تحریمهای گسترده تری علیه ایران در جریان هست. اما تا به چه حد این تحریمها و تهدیدها جدی و کارساز هستند جای بحث و گفتگو دارد. هنگامی که بحث تحریمها پیش میاید نباید این موضوع را از نظر دورداشت که این تحریمها تاکنون بطور جدی منافع رژیم و سردمدارانش را به خطر نینداخته است. نگاهی به لیست تحریمهای سران رژِیم سوریه و مقایسه آن با فهرستها و موارد تحریمهای اعمال شده بر علیه رژِیم اسلامی ایران بخوبی بیانگر این واقعیت میباشد. اما ناز سویی دیگر نمیتوان انکار نمود که انتشار این گزارش موجبات برقرای شرایط تازه ای گردید که بدون شک میشود آنرا به شرایط بحرانی و یا یک وضعیت جنگی تعبیر نمود. تمام شواهد و قرائن دلالت بر تند تر شدن لحن طرفین درگیر در این ماجرا را دارد. برای جهانیان دیگر ابهامی در نظامی بودن ماهیت برنامه هسته ای رژِیم  باقی نمانده است. امروز دیگر اجماع جهانی در پی یافتن راهی مناسب و مقرون به صرفه  جهت جلوگیری از دستیابی اسلامیون حاکم بر ایران به سلاح مخرب اتمی میباشند. اما آیا جنگ در چشم انداز میباشد؟  یا اینکه اینهمه هیاهوو تهدید به جنگ و بمباران مراکز اتمی رژِیم تنها به جهت ترساندن سران رژِیم میباشد؟

باید گفت که جنگ در آینده ای نزدیک بنا به دلایلی  بطور قطع و یقین نمیتواند گزینه ای مقرون به صرفه برای اروپا و آمریکا باشد.

ـــ  رژیم اسلامی ایران بر خلاف رژیمهای صدام و قذافی توانست حامیان زیادی را در منطقه مانند حزب الله لبنان، حماس و بسیاری از مرتجعین  اسلامی را برای خودش مهیا کند. هر کدام از این حامیان منطقه ای میتوانند در صورت بروز یک حمله از جانب آمریکا یا اسرائیل به رژیم اسلامی، منافع آمریکا را در منطقه با خطرات جدی روبرو کنند.

ــــ   رژیم اسلامی در داخل کشور توانسته است به سازماندهی نظامی تقریبا گسترده ای (بسیج و پاسدارن) دست یابد که این نیروی نظامی گسترده در صورت بروز یک حمله از سوی آمریکا و یا احیانا اسرائیل میتوانند مشکلاتی اساسی برای کشورهای حمله کننده بوجود بیاورند.

ــــ  هر گونه حمله احتمالی از سوی آمریکا و یا اسرائیل میتواند بمنزله برگ برنده ای برای رژیم اسلامی عمل کند که نه تنها موجب سرنگونی این رژیم نمیشود بلکه باعث تقویت رژیم نیز خواهد شد.

ــــ دولت اوباما دوره پایانی خود را میگذراند و باید برای جلب افکار عمومی در انتخابات آینده از هر گونه جنگ طلبی پرهیز نماید. علی الخصوص که دولت اوباما با شعار ضد جنگ توانست آرای اکثریت را کسب نماید.

ــــ  بخش وسیعی از حاکمیت اسلامی خودشان فعالانه تلاش میکنند که رویارویی نظامی رخ بدهد. چرا که این رویارویی میتواند بسیاری از معظلات و مشکلات این رژیِم  را تحت الشاع قرار دهد.

در بعد داخلی موضعگیری و دستپاچگی اپوزیسیون دست ساز رژِیم قابل تامل هست. اپوزیسیون دست ساز رژیم که بمنظور نجات رژیم در شرایط بحرانی و با صرف هزینه های سنگین از سوی وزارت اطلاعات ساخته و پشتیبانی میشوند با عجله وارد میدان شدند.  آقایان  اکبر گنجی و داریوش همایون و  بقیه حامیان شرمنده رژیم در هفته گذشته  با ژستی ضد جنگ فراخوان به یک اکسبون دادند تا بار دیگر رسالت تاریخی خود را در نجات رژیم اسلامی از بحران به انجام برسانند. این آقایان و خانمهای شرمنده آنقدر عجله کردند در اثبات وفاداریشان به سربازان گمنام امام زمان که حتی وقت آنرا هم پیدا ننموده اند تا به احتمالات وقوع جنگ بپردازند. ظاهرا برای این آقایان فقط نشان دادن وفاداری به نظام اسلامی مهم بوده و نه بررسی احتمال وقوع جنگ.

 

مسعود ابراهیم نژاد  منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.


   
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از مسعود ابراهيم نژاد:
در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.