شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۹

سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

جام جهانی فوتبال و قصه ما !

کورش طاهري

چرا می گوئیم تیم ملی فوتبال  انگلیس ولی نمی گوئیم تیم ملی فوتبال ایران؟  

 وقتی اپوزیسیون شیپور را از سر گشادش می دمد!

یادداشت هفته

کوروش طاهری

هر چه بود در روز یکشنبه به پایان می رسد این برگ از کتاب جام نوزدهم و باید تا چهار سال دیگر در برزیل در  انتظار رقص سامبوها نشست چرا که سال 2014 برزیل میزبان جام بیستم خواهد بود! امسال در آفریقا /چهار سال دیگر در برزیل و ... این تاریخ برای ساکنان کره زمین هر چهار سال یک بار تکرار می شود تا ملت هائی شاد شوند و ملت هائی غمگین و سیاستمدارانی متزلزل و لرزان در صندلی قدرت و  دسته ای دیگر برای چند صباحی محبوب و چسبیده به آن! چه خوش بود که تیم فوتبال جمهوری اسلامی ایران در جام نوزدهم سهمی برای رواج ایده ئولوژی ولایت فقیه نداشت! جام نوزدهم به پایان می رسد ولی برزیل و داسیلوا از آن سهمی نبردند تا سمبل دیکتاتوری جهان/ احمدی نژاد نتوامد جیغ دیگری بر سر ملت ما فریاد زند. مردم میهن مان چون ملت های دیگر شب تا صبح بیدار بود تا ببیند سرانجام اسپانیا قهرمانمیشود!                                                                                                                                                   اگر هلندی ها که در ظاهر برای اصلاح طلبان حکومتی سنگ تمام گذاشته اند ولی در باطن ودر پشت چراغ چشمک زن/  شرکت ها و کمپانی های اقتصادی و نفتی شان یا مستقیم و یا از راه قزاقزستان و ترکمنستان هم چنان به چپاول  ثروت های مردم کشورمان ادامه می دهند فاتح جام شوند برای مردم اهمیتی ندارد و فقط آه وافسوس بر دل جوانان ما چون هر دوره از تاریخ این جام باقی می ماند! جشن شادی و همراهی با کارناول های کشتی ها و قایق های مملو از زنان نیمه پرهنه و مردان و جوانان مست و همآغوش در رودخانه و آب های آمستردام را با ما چه کار! وقتی در خیابان های شهر تهران و جاهای دیگر ایران از زن و شوهر/خواهر و برادر و... برگ هویت می طلبند و کار به غل و زنجیر و بگیر و به بند می رسد ما را چه به قایق های چراغانی شده آمستردادم!                                                                                                                                               اگر اسپانیائی ها که نخست وزیر سابقشان در تظاهرات مجاهدین خلق در فرانسه ردای آزادی خواهی مردم ایران را بر تن کرد قهرمان جام شوند /در نزد  مردم ما البته یک فرق وجود دارد و آن هم وجود بازیکنان تاثیر گذار در تیم اسپانیا است که از منطقه کاتالونیا و جائی که بیش از یک صد سال پرچم مبارزه آزادی خواهی در اسپانیا هم چنان بر افراشته مانده است و این تفاوت می تواند به هر آزاده ای بقبولاند که اگر این تیم قهرمان جام نوزدهم اسپانیا باشد چه بهتر! چندین دهه است که مردمان این مناطق در اسپانیا زیر ستم دیکتاتوری فرانکو زندگی کرده اند و نزدیک به چند هزار کشته /اسیر وزندانی داده اند پس حق اسپانیا و کاتالونی ها و ماتادورها است که پوزه هلند را به خاک بمالند آن وقتی که اسپانیائی ها غرور آلمانی ها را به داخل رودخانه راین ریختند گزارشگران و میکروفون بدستان تلویزیون ولایت فقیه که بهتر بود در سیاهی لشگرهای فیلم های صمد و سرکار استوار بازی می کردند هم صدا با دو جین از حرافان و سیاه کاران کارشناس نما /پیروزی اسپانیا را خوش نیآمدند اما مردم میهن مان ناخودآگاه ندا سر دادند که اسپانیا قهرمان جام نوزدهم است !

سرداران و امنیتی های حاکم بر فوتبال ایران برای شروع جام جهانی آرام و قرار نداشتند چون منتظر بودند تا هر چه زودتر نمایندگان آنان برای جمع کردن پول سفره چند نفر حاکم بر ورزش و فوتبال کشور عازم آفریقا برای شرکت در گنگره فیفا شوند که سرانجام چنین نیز شد و 300 هزار دلار را از فیفا گرفتند تا به خیال خام این فدراسیون بین المللی هزینه رشد و گسترش فوتبال در کشور کنند غافل از این که این پول ها و سایر منابع مالی نه برای فوتبال بلکه برای چندسردار دلال و تعدادی سردبیر و خبرنگار ورزشی مزدور خرج خواهد شد!

تیم ملی انگلیس قبل از آن که از گردونه مسابقات حذف شود با سیلی از انتقادات از جانب مردم /هواداران و رسانه ها و احزاب مواجه شد! تیم ملی ایتالیا سرنوشتی بدتر از انگلیس از این جیث داشت. تیم ملی فرانسه که بدتر از هر دو و کار به کاخ آلیزه هم کشیده شد! آیا اگر تیم فوتبال جمهوری اسلامی در این مسابقات حضور داشت وضعیت به همین گونه بود که انگلیس و بقیه با آن روبرو بودند؟

چرا می گوئیم تیم ملی انگلیس ولی نمی گوئیم تیم ملی ایران؟ تیم ملی انگلیس نماینده منتخب ملت است.ارگان های تصمیم گیری در باره فوتبال انگلیس/آلمان یا کشورهای صاحب دموکراسی از طریق یک فرآیند انتخابات سخت و بر اساس سیستم صلاحیتی پس از انتخابات از سوی کمیته های مستقل و دارای استقلال رای انتخاب می شوند و همه در برابر هم مسئول و پاسخ گو هستند و افزون بر این ها دولت ها حق دخالت در تصمیم گیری ها/عزل و نصب ها/ و... ندارند فقط در امور تشریفاتی می توانند کمک و مساعدت کنند! ولی در جمهوری اسلامی ایران که از کوچکترین تا بزرگترین موارد زندگی اجتماعی/خصوصی و خانوادگی مردم زیر نظر /کنترل و دخالت ولایت فقیه است چگونه می توان نام ملی را به تیم های ورزشی این حکومت اطلاق کرد؟!

در کشوری که سپاه پاسداران و نیروهای اطلاعاتی و امنیتی بر حوزه‏های مختلف اجتماعی چنگ انداخته است. از جمله: انتخابات مجلس و ریاست جمهوری، تعیین ترکیب کابینه، انتخاب معاونین وزرا و مدیران وزارتخانه ها، استاندارها و فرماندارها، سیاست‏های امنیتی، اقتصاد و سیاست‏های اقتصادی، حوزه فرهنگی و رسانه‏ها، سیاست خارجی و سیاست‏های کلان کشورو روابط خارجی و... چگونه می توانیم تیم فوتبال را نماینده ملت ایران بخوانیم و بدانیم!

جوانان ما حق دارند و شایسته هستند که در میادین ورزشی جهان خوش بدرخشند و قهرمان شوند اما چگونه؟                                                                                                                                     با هم این خبر کوتاه را مرور کنیم :     علی دایی به دلیل "ظاهر نامناسب" در یک برنامه خبری سیما سانسور شد.به گزارش جهان روز گذشته در اخبار ورزشی 13:15 دقیقه شبکه سه سیما مصاحبه ای از علی دایی پخش شد که صدا و سیما به دلیل "ظاهر نامناسب" سر مربی تیم پیروزی مجبور شد یقه باز و گردنبند وی را با مربع سفید رنگی سانسور کند.این در حالی است که در بخشهای دیگر خبری با اینکه جزئیات صحبتهای علی دایی پخش می شد اما چهره وی را نشان ندادند                                                                                                                                               در کشوری که بانوان نیمی از ایران/ نمیتوانند به استادیوم ها بروند/در کشوری که  هر روز با منشورهای من درآوردی و ضد اجتماعی سد راه شادی و شعف و تخلیه نیروی جوانی و انرژی جوانان می شوند/ در کشوری که دلال بازی فوتبال را نیز چون سایر بخش ها در خود بلعیده است و ولایت فقیه با نیروهای حراست و امنیتی میادین/اماکن و فدراسیون های ورزشی را به تسخیر درآورده است/ شرم آور نیست که نام تیم فوتبال این کشور ولایت فقیه را تیم ملی بدانیم! و اخبار آن را با آب و تاب از رسانه های وابسته به ولایت  بگیریم و آن را در سایت های اپوزیسیون ببینیم و جملات و کلمات برخاسته از ایده ئولوژی ولایت فقیه را بخورد خوانندگان دهیم! بعد هم پز اپوزیسیون را بخود گیریم و ...!نمی شود شیپور را از سر گشادش دمید!

کوروش طاهری

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.  

 

 

 منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.


   
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از کورش طاهري:
در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.