شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹

سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

یوتیوب و جنبش های مردمی

بصير نصيبي

(یادداشت فیلم)

•ایران؛ رویای نا تمام، حکومت الله و فقر مردم 

 

در باره نقش یوتیوب در خیزش های مردمی و رسوایی بیشتر ج. اسلامی نزد مردم جهان در چند مقاله وچند مصاحبه رادیو /تلویزونی وسخنرانی گفته ام ونوشته ام، میدانیم در روزهای پرشورخرداد 88 که نظام جمهوری اسلامی با شقاوت وبیرحمی مردم جان برلب رسیده راسرکوب می کرد، همان جوانانی که با دست خالی جلوی این قاتلان ایستاده بودند در حین جنگ وگریز وزیر باران گلوله پاسداران حکومت الله، توانستند همان تلفن های همراه که امکان چند دقیقه ضبط تصویر را می داد وهمان دوربین های ساده تصویر برداری ارزان قیمت را به یک امکان خبررسانی مهم وتاثیر گذار تبدیل کنند .براستی این گفته ژان لوگ گودار – دوربین اسلحه ایست که در هر ثانیه 24 تصویر شلیک می کند -در حوادث یک سال اخیر در ایران معنایش رابهتر ودقیق تر درک می کنیم. حتا خبرگراری های جهان که خبرنگاران دست چین شده شان هم اجازه خروج از محل اقامتشان را نداشتند مجبور شدند با ضبط وپخش این تصاویر گزارششان را ارسال کنند ودر نتیجه جنایات رژیم بسیار عریان تر مخابره شد .چه باک اگر تصویر ها گاه لرزان بود وکیفت تصویر وصدا در حد مطلوب نبود، هر چه که بود نشان داد که کشور های اروپایی برای بقای چه رژیم سفاکی تلاش می کنند ،نشان داد که قوانین ضد انسانی وپوشالی ج.ا اختیارات وسیعی به ولی فقیه برای سرکوب وجنایت اهدا نموده است. کروبی وموسوی میخواهند با سوء استفاده از خیزش مردم، برای امام جنایتکارشان آبرو بخرند. بله گزارش های یوتیوب ماهیت کلیت نظام مذهبی را برملا کرد نه فقط چهره احمدی نژاد ملیجک بارگاه ولایت فقیه را. هر چند سرنگونی این نظام فاسد در کوتاه مدت به دلایل متفاوت که مشخص ترینش خیانت های جناح مغلوب بود امکان پذیر نشد اما یوتیوب این ظرفیت را دارد که تبدیل به امکانی برای انعکاس درد ها ومشکلات اجتماعی ،فقر، نابرابری های اجتماعی ، فساد دستگاه های اداری ؛ پایمال شدن حقوق زنان ومردان ،کارگران وکارمندان در جامعه امروز بشود . هر چه این مسایل بیشترگفته شود ودر سطح وسیع تری پخش شود آگاهی عمومی عمیق تر خواهد شد. وقتی شناخت عمومی افزایش یافت باند های حکومتی برای فریب مردم با دشواری بیشتری مواجه می شوند . اگر جمع بیشتری ازمردم  به شناخت عمیق از مسایل اجتماعی وسیاسی برسند ودریابند که از دل یک نظام ایدئولوژیک ، دمکراسی زائیده نمی شود، بعید میدانیم شارلاتان  هایی نظیرخاتمی بتوانند گسترش حرکت های اعتراضی را به تاخیر بیندازند، در جنبش اخیر مردم ما هزینه سنگینی را تحمل کردند. وجوانان با شجاعت وشهامت در برابر نیروهای سرکوب نظام ایستادند و خون پاکشان را برای رهایی نثار کردند. دریغ ودرد که موسو ی وکروبی که از سران وفادار وشریک جنا یت های 30 ساله اش هستند قادر شدند زیر ماسک سبزالهی بار دیگر حرکت های مردمی را که میرفت کار نطام را یکسره کند به توقف که امید داریم موقت باشد بکشانندو  غم انگیز تر اینکه تا مدتی شعار  «یا حسین میر حسین» هم شعار جمعی از معترضین شده بود.البته نمیتوان مردم در  بند را مقصر دانست. چرا که وقتی  با فشار وخفقان، بین دنیای امروز ومردم یک سرزمین جدایی بوجود بیاورند وقتی حتا مراجعه به اینترنت هم با مشکل روبرو می شود . نباید انتظار داشت  آگاهی وشناخت  اکثریت جامعه رشد طبیعی داشته باشد.

 این مقدمه را لازم بود بیاورم تا برسم به فیلم کوتاهی که روی یوتیوب یافتم، شما هم میتوانید این فیلم/ گزارش رادر این نشانی

http://www.youtube.com/watch?v=DjRv9TUJNx4

 ویادر مجله سینمای آزاد شماره 42 ببینید.

فیلم /گزارش رویای نا تمام، زمانی در حدود ده د قیقه دارد که حداکثر ظرفیت یوتیوب است. در همین زمان کوتاه بیش از ده ها فیلم رسمی ی پروانه دارکه با ایماء واشاره میخواهد مثلا موضوعی اجتماعی را مطرح کنند. حرف میزند وواقعیت های اجتماعی حکومت الله را عریان می کند.

...با فریاد یک دختر بچه ،عنوان بندی فیلم ظاهر می شود. خیابانی از محله های خاک سفید تهران پارس را می بینیم وبعد دوربین روی دیوار های یک مکان متروک حرکت میکند ار پسر بچه کوچکی سوال می شود:

س:اینجا حیات خونتونه

پسر بچه: نه اینجا اطاق لیدا خانمه

 س:لیدا خانم کیه؟

 پسر بچه :همساده ماست..

 س:میخواهی اسباب بازیهاتو به من نشون بدی؟

 اسمت چی بود؟

پسر بچه: میلاد، من اسباب بازی ندارم

 س: دوست داری اسباب بازی داشته باشی؟

پسرک سرش را به علامت رضایت حرکت می دهد

س: چه اسباب بازی ای

  پسر بچه :تفنگ ، ماشین، کیف

س:تفنگ واسه چی میخواهی؟

پسر بچه :با هاش پلیس با زی کنم

 س:بزرگ شدی میخواهی پلیس بشی؟

پسر بچه : بله

س: پلیس بشی که چکار کنی؟

پسر بچه :اونا که معتادن رو زندانی کنم

س:از ادمهای معتاد خوشت نمی یاد؟

پسر بچه : نه

  س:چرا؟

پسر بچه : خب اونا اگه شیره بکشن یا تریاک بکشن باید زندانی کنی دیگه...

 یک قطعه کوتاه موسیقی مارااز پسرک جدا می کند ودوربین به اطاق لیلا وارد می شود ولیلا به سئوال ها جواب میدهد...

 این زن جوان نمونه هزاران زن است که نه فقط در محله تهران پارس بلکه در سراسر ایران اسلامیزه شد میتوان مشاهده اش کرد. 11 سالگی ازدواج کرده است ، 3 فرزند داردوشوهری بیکار،خودش بیمار است ، عمل جراحی دارد که قادر نیست هزینه بیمارستان را بدهد همسر بیکارش هم یک عمل جراحی داشته جون قادر به تامین هزینه بیمارستان نبوده شناسنامه بچه  کوجکش را بیمارستان گرو گرفته است واین فررند نمی تواند بدون شناسنامه در مدرسه ثبت نام کندو...

در آخرین سکانس فیلم تصویر فیکس می شود روی چهره بچه ها واین نوشته روی پرده می آید

... وادامه دارد

  بله تا این رژیم هست وحکومت الله حکم میراند این وضعیت اجتماعی هم ادامه دارد ...

منتظر کار های بیشتر از جوانان سینماگر در داخل ایران میمانیم. چه آنها که کارهایشان روی یوتیوب منتشر می شود چه آنها که میتوانند کارهای زیر زمینیشان را از چنگال آخوند ها بیرون بکشند. ( نه البته کارهای شبه زیرزمینی سینماگران فستیوالی که موقعیت  کنونی ایجاب می کند که خودشان را مخالف جا بزنند) ما در انتظار کارهایی هستیم که خوراک برای فستیوال ها فراهم نمی کنندبلکه تلاش آنان سقوط کلیت نظام ورهایی واقعی است نه جانشینی سگ زرد به جای شغال.

 

بصیر نصیبی/ 8 مای 2010 زاربروکن /آلمان

 www.cinemaye-azad.com

 

 منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.


   
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از بصير نصيبي:
[تاریخ ارسال: 15 May 2010]  [ارسال‌کننده: بیدار]  [  ]  
برخورد وحشیانه با زنان در ایران http://www.youtube.com/watch?v=Y81nhiQHwug   


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.