شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah   

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ -  ۴ ژوئن ۲۰۲۰

سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

جبهه همبستگی ملی به زبان ساده

کورش طاهري

یادداشت هفته

کوروش طاهری

جبهه همبستگی ملی به زبان ساده

بحث مربوط به  تشکیل جبهه همبستگی که ,  در سایت دیدگاه مطرح و پی گیری می شود. دو گام به بیش و یک بام در هوا است. شاید شرائط تاریخی و اوضاع اجتماعی کنونی ایران ,  از یک سوی ,  و روابط جدید در معادلات بین المللی از سوی دیگر ,از جمله فاکتورهای تبیین و توصیف این وضعیت باشد.

تردیدی نیست که برای تشکیل یک حبهه ,  عوامل زیادی مورد نیاز است. اما ,  از میان این عوامل ,  چند عامل در ابتدای موضوع برحسته تر هستند. که ,  می توان به عواملی نظیر ,  نیروهای تشکیل دهنده  ,  هدف ,  رهبری و برنامه آینده , بعد از رسیدن و نیل به هدف را ذکر کرد.

با توجه به طرح موضوع تشکیل این جبهه از سوی رهبری سازمان مجاهدین خلق ایران , از قبل می توان هدف این جبهه که ,  همانا سرنگونی حکومت ولایت فقیه است را مورد توجه قرار داد. موضوع اساسی این است که ,  چه نیروهائی تشکیل دهنده این جبهه برای رسیدن به هدف هستند و کدام مکانیسم برای گردش کار این جبهه کارآئی دارد.

وضعیت و مطالبات گروها و سازمان های متعدد تشکیل دهنده اپوزیسیون در مجموع از نظر ایده ئولوزیکی متفاوت و در حقیقت مانعته الجمع هستند. اکثریت این سازمان های تشکیل دهنده اپوزیسیون اصرار و تاکید زیاد بر حقانیت ایده ئولوزیکی خود داشته و جامعه ایران را مدینه فاضله ای برای پیاده کردن برنامه و اعمال ایده ئولوریکی خویش دارند.

در خارج از کشور سازمان های عمده اپوزیسیون که خواهان سرنگونی رزیم جمهوری اسلامی هستند عبارتند از

 • مجاهدین خلق ایران
 • سازمان چریک های فدائی خلق اقلیت و اشرف دهقانی
 • بخشی از سلطنت طلبان و مشروطه خواهان
 • حزب کمونیست کارگری
 • جناحی از کومله
 • جناحی از حزب دموکرات کردستان ایران
 • راه کارگر
 • چند گروه و سازمان کوچک با جهان بینی چپ و دموکرات و ملی گرا
 • افراد مستقل با افکار سیاسی اما فاقد پایگاه بزرگ توده ای در ایران

 

سازمان ها و احزاب عمده ای که در صف اپوزیسیون خود را قرار می دهند اما خواهان سرنگونی نیستند و به اصلاح روبنائی رزیم فکر می کنند

 • سازمان فدائیان خلق اکثریت
 • اتحاد جمهوری خواهان
 • حزب توده
 • اصلاح طلبان حکومتی
 • لیبرال ها و ملی گرایان

 

 • گروه های اجتماعی ایران که عضو حزب یا سازمانی نیستند و در باطن خواهان تغییر رزیم هستند چندین میلیون نفر

با نگاه ساده به این صورت بندی می توان به این نتیجه اولیه رسید که جمع شدن این جماعت در یک جبهه امکان پذیر نیست(مقصود چند میلیون مردم سرنگون طلب نیست). زیرا رضا پهلوی رهبر سلطنت طلبان خواهان حکومت سلطنتی نظیر اسپانیا است در حالی که اگر اعتقاد به حفظ نظام سرمایه داری و بازگشت به زمان پدرش نداشت ,  می توانست حداقل از نظام سلطنتی چون سوئدو نروز یاد کند. حزب کمونیست کارگری و  جبهه چپ ,  خواستار برقراری حکومت کارگری و کمونیستی است و برای دیگران سهم و ارزشی در این نوع حکومت قایل نیستند. وضعیت لیبرال ها و اصلاح طلبان و بقیه همردیف آنان نیز مشخص و روشن است و نیازی به ارائه مثال نیست. این مجموعه طی سی سال گذشته , انواع و اقسام اتهامات را بر علیه یکدیگر به کار برده اند.

اما  ,در سطح بین المللی دو وضعیت مشخص در رابطه با بقا یا سرنگونی جمهوری اسلامی وجود دارد.

آمریکا خواستار سرنگونی نیست. شش کشور بزرگ اروپائی ,  انگلیس ,  ایتالیا ,  اسپانیا ,  فرانسه و روسیه تمایلی به مشارکت برای تعییر رزیم اسلامی ندارند. کانادا و استرالیا نیز چنین سیاستی را دنبال می کنند. در آسیا کشورهای بزرگ و صاحب وزن قاره  ,زاپن , چین و کره جنوبی برای حفظ جمهوری اسلامی ایران در تلاش مضاعف هستند.

اسرائیل و کشورهای عربی عربستان .,  اردن ,  امارات متحده عربی ,  یمن و مصر از جمله کشورهای نیمه فعال یا فعال در به وجود آوردن شرائط سرنگونی رزیم هستند. شرائط کنونی جهان با اوضاع سیاسی دوران شاه و تشکیل کنفرانس گوادولوپ برای تصمیم در سرنگونی سلطنت پهلوی و به قدرت نشاندن خمینی بسیار متفاوت و متحول است. شاه فاقد ایده ئولوزی نفوذ بود. در حالی که جمهوری اسلامی از این ابزار مهم برخوردار است. ابزاری که  ,توانسته به ادامه حیات این نظام استبدادی و قرون وسطائی کمک کند. اپوزیسیون مخالف شاه توانست با شرائط و برنامه تصمیمات گوادولوپ , در اتحاد مقطعی با تکیه بر بیشینیه مبارزه ای در سرنگون کردن نظام شاهنشاهی فعال و سهم بزرگی داشته باشد.

برای تشکیل جبهه همبستگی ملی با چنین وضعیت ساده و تعریف شده روبرو هستسم. به باور من برای عزم جزم کردن در تشکیل و پیوستن به این جبهه , ابتدا به یک عامل مهم یعنی اعتماد سازی نیاز است. برای اقدام به این کار نیاز است ,  تا ,  نمایندگان سازمان ها و گروه های سرنگون طلب در یک گردهم آئی  ,بیانیه ای مستدل و مبتنی بر پابه های حقوقی امضا کرده و یک عذر خواهی رسمی از هم دیگر و از مردم بکنند. مردم از جان و زندگی خود می گذرند و خون و بهای زیادی برای آزادی و دموکراسی می پردازند . و وظیفه  اپوزیسیون سرنگون طلب است که , یکی از بدهی های خود را با مردم یعنی بدهی عذرخواهی ,  پرداخت و تسویه کند. بعد از این است که می توان به تشکیل جبهه جذب نیرو عضو و ارائه برنامه بر پایه اصول دموکراتیک اقدام کرد. طبیعی است در این مرحله بر پایه مبانی حقوق شناخته شده بین المللی در تشکیل دولت یا حکومت جدید برای یک مدت مثلا ده ساله یک قرارداد رسمی بین نمایندگان تشکیل دهنده جبهه منعقد شود. این یک امر ایده آلیستی نیست ,  بلکه شرائط و اوضاع و احوال کنونی گروه های سرنگون طلب از یک سوی و مطالبات سرگردان مردم از طرف دیگر این موضوع را به یک نیاز اساسی تبدیل کرده است. به قول معروف اول برادری ات را ثابت کن بعد ادعای ارث!

Korosh_ims@yahoo.com

 "یادداشت‌های هفته"، ویژه سایت دیدگاه نوشته می‌شوند. در صورت تمایل به بازتکثیر متن، لطفا منبع را "یادداشت‌های هفته سایت دیدگاه" قید کنید  .

 

 منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.


   
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از کورش طاهري:
[تاریخ ارسال: 10 Mar 2010]  [ارسال‌کننده: منصوره]  [  ]  
با سلام و تشکر از مقاله خوبتان. اگر ممکن است توضیحی در مورد اینکه نیروهای سرنگونی طلب یک عذرخواهی به مردم بدهکارند بدهید. کسانی‌ که جان و زندگی‌شان و هست و نیست خود را در این سی‌ سال به پای مردم و آزادی ایران ریخته اند فکر نمیکنم یک عذر خواهی‌ چندان کار مشکلی‌ برایشان باشد. منصوره   

[تاریخ ارسال: 09 Mar 2010]  [ارسال‌کننده: ابوذر]  [  ]  
دوست عزیز خسته نباشید نوشته اتان جالب و قابل توجه است نکته ای که اشاره بدان از نظر من ضروری است اینکه ارائه لیستی از گروهها و سازمانها چندان ابتکار جالبی نمی باشد. از ان جهت که هر کدام از ما در محدوده روابط و اطلاعات خود - که طبیعتا کامل نمی باشند - به مسائل می نگریم و از این رو بهتر است آمار گیری را به "روزی" واگذاریم که قرار باشد همه نیروها و گروههای داوطلب در لیست "همبستگی" ثبت نام بکنند ذکر : "چند گروه و سازمان کوچک با جهان بینی چپ و دموکرات و ملی گرا" و یا: "افراد مستقل با افکار سیاسی اما فاقد پایگاه بزرگ توده ای در ایران" بیشتر در وادی "قضاوت ارزشی" قرار دارند، دیدگاهی که با نفس "وحدت و همبستگی" که مقوله هایی صرفا سیاس می باشند، در تناقض قرار دارند با احترام   


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.