شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷ نوامبر ۲۰۱۹

سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مافیای فساد، همچنان بر تارک قدرت

وریا محمدی

در حالی که وضعیت معیشت مردم ایران در اسفبارترین شرایط خود به سر می­برد و بحرانهای عظیم اقتصادی دامنگیر طبقات اجتماعی است، مسئله اساسی که علاوه برنکات ذکر شده به خوره افکار عمومی تبدیل شده است، بحث فسادهای مالی موجود در ساختار قدرت مرکزی در ایران اسلامی است.  جمهوری اسلامی در داخل زیر شدیدترین فشارهای سیاسی و اقتصادی قرار گرفته و در محدوده بین­المللی نیز در منگنه فشارهای وافر جهانی گرفتار آمده است. سیستم فرسوده شده پالایشگاههای نفت در ایران و عدم توجه به نوع کیفیت محصولات اخراج شده، موجب شده که در آمد حاصل از نفت قادر به جبران کسری کمر شکن بودجه کشور نباشد.  لشکر میلیونی بیکاران کشور عمق فقر حاضر را به قهقرائی­ترین نقطه رسانده است.

سیستم راکد و نفوذ ناپذیر سیاسی به اقتصاد ایران اجازه گسترش نمی­دهد و محدوده بسته اقتصادی نیز به سهم خود در یافتن راههای خلاف معمول برای کسب در آمد غیر قانونی، نقش ایفا کرده است. گذشته از همه این مصایب، رشد روز افزون فسادهای مالی در بخش خدمات و موسسات دولتی به عاملی موثر برای اثر گذاری و سرعت بخشی به پروسه فقر موجود تبدیل شده است.  پس از استقرار رژیم دینی در ایران، جنبشهای اعتراضی  همچنان پا برجاست و رکود اقتصادی و سیاسی کماکان عامل اساسی چنین اعتراضاتی است، زیرا مقامات بی کفایت رژیم اسلامی که پس از مصادره قیام مردمی سال 57 ، بر ارثیه­ای غنی تکیه زدند و ایران آن دوران را که تاحدی صنعتی بود، هم اینک طبق برآورد سازمان مستقل "مجمع جهانی شفافیت" در فهرست 133 کشور مبتلا به فساد مالی در کنار کشورهای مالی و ارمنستان در رده هفتاد و هشتم قرار داده­اند.  گذشته از اینها در ایران اسلامی تنها بحث امور مالی تعیین کننده نیست و روابط سیاسی نیز در به گند کشیدن اوضاع کنونی از جایگاه خاص برخوردار است.   آری در ایران اسلامی برای دست یابی به رفاه اجتماعی، عدالت، تامین امنیت فردی و هزاران فاکتور دیگر زندگی کردن همانند یک شهروند در جهان معاصر می­بایست مراکز قدرت را سرنگون کرد و برای ارتزاقی ساده آنچه نقش عمده را بازی می­کند، روابط است. بیش از 80 درصد از مراکز اقتصادی ایران در قلمرو اختیارات دولت است و همین امر سبب شده است که اگر کسی مظنون به مخالفت با دیکتاتوری دینی باشد، از حضور در ادارات و مراکز دولتی، دانشگاهها، پستهای گوناگون در ساختار قدرت مرکزی و صدها موقعیت اجتماعی دیگر محروم خواهد شد. در اینجاست که اصل ارتباط با خانواده های پرنفوذ موجب تضمین موقعیت اجتماعی است و آنها که از این "نعمت" اسلامی بی­بهره­اند، متقابلاً محکوم به غرق شدن در این جهنم اسلامیند.

تجربه نشان داده است که حتی سرمایه گذاران خارجی نیز به این درک واقعی از جامعه ایرانی دست یافته­اند، تاجایی که ایجاد و برقراری رابطه با شخصیتهای صاحب نفوذی همانند علی اکبر هاشمی رفسنجانی، حبیب الله عسکر اولادی و دیگر عالی منصبان رژیم اسلامی را به مثابه یک نیاز اساسی در بهره برداری بهتر به نفع خود پنداشته و خود را از این قاعده مستثنی    نمی­دانند. موسسات خارجی با برقراری تماسهای اینچنینی و پرداخت رشوه از موقعیت به مراتب بهتری برای ورود به بازار ایران برخوردارند و بیشترین تاراج و غارت و چپاول ثروتهای ایران نیز عمدتاً از این راهها به انجام رسیده است که ماجرای سازمان دولتی نفت نروژ که در یک رشوه دهی به پسر هاشمی رفسنجانی رئیس شرکت ملی نفت ایران قصد داشت از امتیاز یکی از بزرگترین منابع گاز دنیا که در ایران قرار دارد سود جوید، و این را میتوان گواه مستندی بر این مدعا دانست.

در جنبه­ای دیگر از فسادهای مالی در ایران و از آنجا که پیوند درمان ناپذیر اقتصاد و دولت، صدمات فراوانی را متوجه اقتصاد ایران کرده است، میتوان به نقش بنیادهای اقتصادی مذهبی اشاره کرد که یکی از بزرگترین این بنیادها، بنیاد مستضعفان است. این بنیاد که تحت عنوان حمایت از فقرا و درماندگان، پس از قیام 57 کار خود را آغاز کرد، اکثر مراکز صنعتی را در لوای چنین شعارهای بی پشتوانه و خارج از واقعیتی به تصرف امکانات پرداخت و همین بزرگترین بنیاد، دارای چهارصد شرکت است و پس از شرکت نفت، بزرگترین مرکز اقتصادی ایران محسوب می­شود.

آنچه که اختیارات فراقانونی به این بنیادهای مذهبی بخشیده است، نظارت مستقیم رهبر انقلاب اسلامی، علی خامنه­ای است. همین امر سبب شده که هیچ ارگانی اعم از ارگانهای به اصطلاح انتخابی همانند مجلس و شوراهای اسلامی و همچنین ارگانهای مستقل در بررسی مسائل اقتصادی حق دخالت و بازرسی و سرکشیدن در حساب و کتاب این بنیادهای اسلامی را که از دستاوردهای ننگین مافیای هزار سر روحانیت درایران اسلامیست، نداشته باشند.

دستگاه عریض و طویلی که مافیای روحانیت در ایران گسترانده است و بخش چشم گیر آن، همین بنیادهای مذهبی است، حیطه اختیارات و فعالیتهای مشخصی نداشته و از اختیارات فراقانونی و لایتناهی برخوردارند و حتی مالیات   نمی­پردازند. می­توان این حیطه فعالیت را از حمایت ایشان از گروهها و دسته­­جات اسلامی و تروریستی در داخل و خارج ایران و خصوصاً در منطقه خاورمیانه تا تعیین بودجه­های کلان برای آدم کشی و صدور فتواهای مرتجعانه مذهبی تعریف کرد.

این فعالیت را در عرصه اقتصادی میتوان در باز بودن دست عوامل این بنیادها در صادرات و وارداتهای عظیم که خود به آنها جنبه قانونی عطا کرده­اند، مشاهده کرد تا آنچه که در مخیله یک انسان  امروزی قابل گنجاندن است. بعبارت دیگر هیچ مرز و محدودیتی برای آنها در اعمال هر نوع فساد مالی و اداری موجود نیست و خود ریش و قیچی را در دست گرفته­اند. پروژه "کمیته ضد ارتشا" که از ابتکارات خاتمی و اصلاح طلبان دولتی برای نفوذ و کسب امتیاز از روزنه­های فساد مالی بود، نیز نتوانست موفق گردد و همانند سایر طرحهای آنان با بن بست مواجه گردید و خصوصی کردن نهادهای مذهبی نیز به افسانه­ها پیوست.

تاریخ چپاول و غارتگری نشان داده است که با وجود حاکمیت مذهبی در ایران و حضور همه جانبه یک استبداد عظیم، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، نمیتوان مانع بروز فسادهایی گردید و یا تاثیر بنیادهای مذهبی را در آن، از میان برد. تجربه 30 سال اخیر نشان داده است که دورنمای خوشبینانه­ای  برای رفع گنداب حاضر موجود نیست و با حضور مافیای روحانیت در راس قدرت، هیچ سیستمی قادر به تغییر وضع کنونی نیست و نه در آینده تغییری در آن بوجود خواهد آمد.جامعه ایرانی به طور عموم از تغییر ساختار موجود دست شسته اند و نا امیدی و یاس کامل بر اصلاح در ساختار موجود  حکم فرماست. آنچه که هم اینک به مثابه یک آلترناتیو   می­تواند وضع کنونی را تغییر دهد، نه اصلاح ساختار سیاسی موجود بلکه سرنگونی و فروپاشی مافیای هزار پای روحانیت و براندازی تخت حاکمیت مذهبی، در ایران اسلامی است.

"یادداشت های هفته"، ویژه سایت دیدگاه نوشته می شوند. در صورت تمایل به باز تکثیر متن، لطفا منبع را "یادداشت های هفته سایت دیدگاه" قید کنید.

وریا محمدی

7-nov-2009

Germany

 منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.


   
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از وریا محمدی:
در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.