شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۵ مه ۲۰۲۰

سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اشرف – شهر فانتزی و مقاومت

سعيد اطلس (گيل آوا)

دشنه خونین آخوندهای جانی که طی  سی سال گذشته از هزاران ایرانی آزادیخواه به گناه بیگناهی جان گرفته است، اینبار در دستان هم کیشان عقیدتی شان در عراق به شکل جنون آمیزی به چرخش در آمده و بیرحمانه خون فرزندان بی دفاع ایران را بر خاک داغ اشرف میریزد.

جنایات عریان عمله های نوری مالکی به قدری هولناک و شنیع است که حتی دیکتاتورهای شناخته شده هم بجز اندرونی سیاه چالها و شکنجه خانه های خود جرئت انجام علنی آنرا ندارند. آما آنچه بر تراژدی این جنایت ضد بشری می افزاید اینست که،

1.       این زنان و مردان پایدار، هیچگونه ابزار و سلاح موثری برای دفاع از خود ندارند.

 

2.       اگر هم داشتند، چون هدف اصلی شان کمک به آزاد سازی ایران در بند است، آنگونه که از ویدئو کلیپ های رسیده پیداست، نمی خواهند با مقابله به مثل، نیروی خود را صرف درگیری های غیر ضروری با فالانژهای نوری مالکی در عراق کنند.

 

3.       موضعگیریهای غیر موثر سیاسی از سوی سازمان ملل متحد و کشورهایی که همواره نان

حقوق بشر را میخورند در قبال این جنایات تایید شده شگرف آفرین است. در این رابطه سناریوی نوشته شده برای نابودی اشرف، شباهت قابل توجه ای به روند اتفاقات و موضعگیری هایی دارد، که در تهاجم سی روزۀ ارتش اسراییل به جنوب لبنان در سال 2007 شاهد آن بوده ایم.
بی تفاوتی و تعلل عمدی کشورهای قدرتمند جهان نسبت به فاجعه ای که در آن کودکان و زنان و افراد مسن در زمره قربانیان اصلی آن بوده اند، با این امید صورت می گرفت که اسراییل فرصت بیشتری برای دستیابی به اهداف اش بیابد. درست مشابه آنچه که امروزه در مورد شهر اشرف دیده می شود.

اما در این میان حاکمان سرکوبگری که از خیزش جانانه مردم دچار سردرگمی و سراسیمگی شده اند، برای برون رفت از بحران کنونی و نجات حکومت خود بنظر میرسد که به هر کاری دست می زنند حتی بدون محاسبۀ سود و زیان آن. آنها در این مسیر از هم کیشان مسلکی خود در عراق میخواهند که برای تحت شعاع قرار دادن بزرگداشت چهلم شهدای خیزشهای اخیر که همزمان است با ایام سالگرد سی خرداد 60، دامنه سرکوب شان در خیابانهای تهران را به خیابان های اشرف نیز امتداد دهند.

بنظر نگارنده طالبان ایران در ادامۀ اشتباهات فاحش اش که با تقلبات گستردۀ انتخاباتی آغاز شد، با دست داشتن در طراحی و اجرای جنایت  اشرف، چند سانتیمتر، بیشتر از قبل،تنه اش را در اندرون باتلاق ابدی اش فرو برده است. واقعیت امر این است که شکنندگی حاکمیت طالبانی در ایران به درجه ای رسیده است که هر گونه توان ریسک پذیری را از آن صلب کرده است که توطئه اش در اشرف نیز بدلایل زیر میتواند یکی از مصادیق بارز آن باشد.

1.       نیروی محصوری که تنها در بخش کوچکی از خاک عراق همواره در انتظار وصل به مردم خود بوده است، بنظر میرسد که در پی این حملۀ ضد انسانی، در تحقق آرزوهای دیرینه اش، همکنون پنجره هایی را پیش و روی خود گشوده یافته است.

2.        این نیرو درست در فضای ملتهب گرامیداشت چهلم شهدای خیزش های اخیر، بر خلاف خواسته رژیم، ناگهان ورد زبان ها افتاد که این موضوع را بوضوح در شعار های مطرح شدۀ مردم در تظاهرات خیابانی روز جمعه در تهران می توان دید و شنید که میخواندند، "مالکی جنایت – خامنه ای حمایت".

 

3.       این طرح و توطئه بلاهت بار رژیم، یک مدار کیفی دیگر بر همبستگی و عزم مشترک مردم و گروه های سیاسی ایرانی در سرنگونی این رژیم افزوده و بستر مناسبی برای اشتراک عمل های بعدی مابین نیروهای فعال اپوزیسیون بوجود آورده است. باید بخاطر بیاوریم که وزارت اطلاعات رژیم در دو دهه گذشته سرمایه گذاری  کلانی در ایجاد گسست روابط اپوزیسیون از هم بعمل آورده است. 
 

4.       یک بار دیگر سبعیت و استعداد بشر ستیزی تفکری که توسط خمینی پایه ریزی شده، بوضوح در معرض دید و قضاوت جهانیان قرار گرفت. هم در رابطه با سرکوب وحشیانه مردم در خیابانهای تهران و هم سرکوب بیرحمانه مجاهدین در خیابان های اشرف از طرق گوناگون بویژه ارتباطات ماهواره ای.

موارد فوق تنها بخشی از تبعات حملۀ درخواستی حاکمان تهران به شهر اشرف بوده است، که در آینده ای نزدیک آثار و عواقب آن برای رژیم روشن خواهد شد.

کنکاشی در درون اشرف

شاید بسیاری از هموطنانمان تصویری که از شهر اشرف و ساکنان آن که به اشرفیان معروف شده اند دارند، عمدتأ در چهار چوب رژه های نمایشی و برنامه های هنری ای است که توسط صدا و سیمای مجاهدین تهیه میشوند. اما اینها تنها بخش کوچکی از واقعیات درونی اشرف و اشرفیان است که باز گو کردن آنها روزها وقت می طلبد. شاید هم تا زمانیکه مجاهدین در عراق بسر می برند، بازگو کردن بسیاری از ناگفته ها ی دوران حضور آنها در عراق قابل انتشار نباشد.  

این شهر و آدم هایش رازهای ناگفتۀ فراوانی را در دل دارند. اکثر بچه های اشرف کم و بیش ربع قرن سابقه مبارزاتی دارند. هر یک از آنها به اندازه محتویات یک کتاب و بعضی ها هم تا چند جلد خاطرات ناگفته دارند. بسیاری از اشرفیان که از داخل کشور به ارتش آزادیبخش ملی پیوسته اند در زمرۀ  زندانیان سیاسی رژیم بودند و بعضی از آنها نیز هنوز آثار شکنجه های قصابان رژیم جمهوری اسلامی را بر تن دارند. میتوان گفت که اکثر آنها طی سالیان مبارزه شان بر علیه آخوند های حاکم یک تا چند بار از طاقهای مرگ عبور کرده و در مقابل شداید و سختی ها، حسابی آبدیده هستند.

اشرف شهر عجیبی است. بدون استثنا افرادی از گوشه و کنار ایران پهناور را در آنجا میتوان یافت و تعداد زیادی هم از گوشه و کنار جهان به آنجا نقل مکان کردند، از روستا های دور دست کشور گرفته تا منطقه پولدار نشین بورلی هیلز کالیفرنیا. آنها بدور از هرگونه اختلاف فرهنگی، طبقاتی و رفتاری، در کنار هم می رزمند و زندگی می کنند. ابهت رفتاری و خلق و خوی پهلوانی بعضی از این رزمندگان بسیار چشمگیر است، از پهلوانان کرمانشاهی و خرم آبادی گرفته تا چهره سوختگان راست قامت بلوچ و عشایر قوی هیکل قشقایی وبختیاری و سایر نقاط ایران.
اشرف شاید تنها شهر منحصر به خود در جهان است که زن ها در همۀ مواضع مسئولیت و اداره امور این شهر تقریبأ همه کاره اند.

رمز آبادانی اشرف و تبدیل آن از چند اتاق قدیمی در بیابان های منطقه خالص به شهری نسبتأ مدرن با تجهیزات زیر بنایی و امکانات خوب شهری در اینست که در این مجموعه از انواع کارگران حرفه ای تا مهندسین مجرب ایرانی و از روستا زادگان کشاورز تا شاعر و نویسنده و هنرمند، از محصل و دانشجو تا اساتید دانشگاه ها و از نرس و بهیار تا پزشکانی داوطلب و بلاخره از خلبان تا افسران متمرد از ارتش جمهوری اسلامی هر یک در حیطه تخصصی خود به نسبتی در سازندگی بخش هایی از کل مجموعه شهر اشرف سهیم بوده اند. از این شهر بسیار می توان گفت و نوشت و از وقایع پیش آمده در آن فیلم های دیدنی ساخت. 

تا آنجایی که به رزمندگان اشرف بر می گردد، آنها جمعی هستند که همواره یک هدف مشترک را بطور جدی پی گرفته اند و آن تلاش برای سرنگونی حکومت نامشروع آخوندها با پرداخت هر بهایی بوده است.

نگاه های متفاوت به اشرف

با دو نگاه متفاوت می توان پدیده اشرف و اشرفیان را بررسی کرد.

1.       از دیدگاهی صرفأ سیاسی و ربط دادن آن به تشکیلات و استراتژی سازمان مجاهدین، که در اینصورت در قالب بحث ها و تحلیل های معمول سیاسی و حق مشروع دگر اندیشیدن، میتوان تمامی مشترکات و عدم مشترکات، موافقت و یا ضدیت و خوب و بد وجودی اشرف را مورد بحث و کنکاش قرار داد که فعلأ موضوع بحث این نوشتار نیست.

 

2.       از نگاهی ملی و ربط دادن آن به کلیت مبارزات مردم ایران طی سی سال حاکمیت ویرانگر آخوندها و بعنوان جدی ترین تشکلی که بطور عملی و فیزیکی طی دو دهه گذشته، چنگ در چنگ نیروهای سرکوبگر رژیم بوده و جانانه جنگیده است. مرکز مقاومتی که کوچکترین خدمت آن به مقاومت سی ساله مردم ایران بر علیه جور و جنایت حاکمان حکومت اسلامی، نثار بی دریغ جوهر جان خود، جهت سوخت رسانی ممتد به مشعل همیشه فروزان آن بوده است.

بنظر نگارنده ، پدیده اشرف و اشرفیان، از بار و جایگاهی تاریخی بر خوردار است و به احتمال قوی از جمله موضوعات مورد بحث نسل های آینده در ایران فردا خواهد بود. اینکه چگونه در مورد اشرفیان به قضاوت خواهند نشست، امری است مربوط به خود آنها، اما در این میان وظیفه خود میدانم که به عنوان یک ایرانی ای که به ارزش های مبارزاتی و ملی وطنش عشق می ورزد، به نوری مالکی و علی دباغ و موفق الربیعی و دیگر عامرین این جنایت فراموشی ناپذیر بگویم که دست ناپاک تان از تاریخ و تاریخ سازان مقاوم وطنم کوتاه.  
"یادداشت های هفته"، ویژه سایت دیدگاه نوشته می شوند. در صورت تمایل به باز تکثیر متن، لطفا منبع را "یادداشت های هفته سایت دیدگاه" قید کنید.

 

 منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.


   
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از سعيد اطلس (گيل آوا):
[تاریخ ارسال: 07 Aug 2009]  [ارسال‌کننده: rose]  [ rozesoraty21@yahoo.com ]  
چقدر ساده و کوتاه و زیبا اشرف رو توضیح دادین موفق و پیروز باشید   

[تاریخ ارسال: 05 Aug 2009]  [ارسال‌کننده: man]  [  ]  
درود بر شما   

[تاریخ ارسال: 03 Aug 2009]  [ارسال‌کننده: صومعه سرایی]  [  ]  
درود بر شما و بینش عمیق و مردم گرا یانه تان.   


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.