شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲ نوامبر ۲۰۱۹

سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

سنگسار و صیغه موقوف !
پرويز داورپناه

همین هفته بود که خبری روی سایت ها آمد و سینه به سینه منتقل شد:

"خبر فوری: ۵ شنبه ساعت ۹ صبح روبه روی بهشت زهرای تاکستان دو نفر را سنگسار می کنند."

اين خبری بود که بعد از ظهر از طريق موبايلها به موبايل بعضی از فعالان کمپين مبارزه با سنگسار رسيد. ناباوری لحظات اوليه جای خود را به نتايج تکان دهنده تحقيقات و اخبار موثق داد.

شورای تامين استان مجوز اجرای حکم سنگسار يک زن و يک مرد را در ملاء عام صادر کرده است. قاضی شعبه يکم دادگاه جزايی تاکستان که حکم رجم را صادر کرده، خود در محل اجرای حکم حضور خواهد يافت و اولين سنگ را خواهد زد.

مکرمه ابراهيمی، ۴۳ ساله، ۱۱ سال است که به همراه مردی که از او يک فرزند دارد در زندان چوبين قزوين در انتظار اجرای حکم سنگسار به سر می برد. يک منبع مطلع با تاييد خبر اجرای حکم سنگسار در تاکستان به خبرنگار ميدان گفت: "حتی گودالی را که قرار است حکم در آن اجرا بشود در بهشت زهرا کنده اند."

بر طبق قانون مجازات اسلامی ایران به عنوان مجازات زنا حکم سنگسار در نظر گرفته شده است.

 

بر طبق ماده 6 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران امضا کننده آن است: "در کشورهایی که حکم اعدام لغو نشده است، مجازات اعدام فقط باید برای جدی ترین جنایتها اعمال شود." همچنین ماده 7 این میثاق ملزوم میکند که "هیچکس نباید مورد شکنجه یا اعمال رفتار خشن وغیر انسانی به عنوان مجازات قرار گیرد."

سازمان دیده بان حقوق بشر با اجرای حکم اعدام در تمامی شرایط، به خاطر طبیعت وحشیانه آن و غیر قابل بازگشت آن مخالف است.

قوانین بین المللی حقوق بشر تضمین می کند که اشخاص در حوزه خصوصی خود در  تصمیم به  روابط  شخصی بدور از فشار و تبعیض و خشونت اختیارو آزادی دارند.

 

سازمان دیده بان حقوق بشر با صدور بیانیه ای اعلام داشت که قوه قضاییه ایران باید سریعا حکم سنگسار یک زن و یک مرد متهم به زنا را لغو کند.

«کميسيون حقيقت ياب احکام سنگسار در ايران» روز چهارشنبه ۳۰ خرداد تاييد کرد که قوه قضاييه ايران حکم سگنسار مکرمه ابراهيمی و فرد ديگری که قرار بود روز پنجشنبه سی ويکم خرداد ماه ۱۳۸۶در شهرستان تاکستان استان قزوين سنگسار شوند، را متوقف کرده است.

کمپین بر ضد سنگسار و اعدام توانسته است با افشای سنگسار، این قانون قرون وسطایی، افکار مترقی را بر ضد آن بسیج کند تا جایی که دست اندرکاران رژیم اعلام کردند ”در ایران سنگسار نداریم“ و زنان تا لغو قانونی آن مبارزه را ادامه می دهند.

 

در هفته جاری بحث بر سر موضوع ”ازدواج موقت“ یا به اصطلاح روحانیون و سران رژیم ”صیغه اسلامی“ آن‌هم برای ”پیشگیری از رواج فساد“ در جامعه اسلامی اوج بی‌سابقه‌ای به خود گرفت. این موضوع هم‌اکنون به یکی از داغ‌ترین بحث‌های تریبون‌ها و مطبوعات کشور تبدیل گشته است. بسیاری از روحانیون بلندپایه رژیم یک‌بار دیگر  به صراحت عقاید خود را در این زمینه بیان کردند و خواهان اجرای چنین رویکردی شدند و تاکید کردند که رواج ازدواج موقت به برطرف کردن مشکلات در جامعه کمک خواهد کرد. آن‌ها این امر را یکی از نیازهای مهم کشور قلمداد کردند. خلاصه سخنان و توصیه‌های روحانیون و مقامات رژیم را می‌توان چنین بیان کرد که اگر مسئله صیغه در ایران فراگیر شود، بسیاری از مشکلات جوانان و خانواده‌های آنان برطرف خواهد شد. طرح این‌گونه معضلات اجتماعی فریبکارانه است یا بیمارگونه یا ساده‌کردن معضلات اجتماعی است.

استقبال مردان متاهل از "صیغه اسلامی" بيشتر از جوانان مجرد و فاقد همسر است اين در حالی است که برای رعايت عدالت بين همسران هيچ تدابيری انديشده نشده است و زنان مظلومی که در چنين تنگنای بی انصافی و بی حرکتی گرفتار می شوند راهی جز تحمل ظلم يا طلاق و گسست خانواده پيدا نمی کنند.

 

مسکوت ماندن احکام فقهی ازدواج موقت در کتب حقوقی و مدنی و عدم تضمين حقوق زنان در ازدواج موقت در شورای فرهنگی اجتماعی زنان بررسی شد. شورای فرهنگی اجتماعی زنان در پانصد و شصتمين جلسه خود، ضمن انتقاد به طراحان نظريه ازدواج موقت و تاکيد بر تسهيل ازدواج جوانان و تشکيل خانواده، توجه مسوولان را به ابعاد مختلف اين موضوع معطوف کرد. شورای فرهنگی اجتماعی زنان معتقد است؛ در چنين شرايطی ظاهرا تسهيل در ازدواج جوانان غيرممکن به نظر می رسد، الگوی توسعه ازدواج موقت تجويز شده است، بديهی است که اگر همتی برای حمايت از حقوق جوانان وجود داشته باشد، ترجيح ازدواج دائم و ترويج اصل اخلاقی و عرفی زوجيت واحد که از پذيرش عمومی و فراگير در ميان همه اقوام و اديان مذاهب برخوردار است، محل ترديد نيست.

 

صرف‌نظر از ماهیت بغایت ارتجاعی و قرون‌وسطایی و نگاه زن‌ستیزانه مسئله صیغه و تبلیغ ازدواج موقت و اشک‌تمساح ریختن‌های مقامات و مسئولان نظام برای جوانان و خانواده‌ها مبنی بر جلوگیری از گسترش و رواج فساد در جامعه آن‌هم به وسیله ابزاری چون صیغه اسلامی، خود این اعتراف به وجود فساد و گسترش ناهنجاری‌های اجتماعی در میهن ما آن‌هم پس از گذشت ۲۸ سال از استقرار حکومت اسلامی و تبدیل ایران به ”آزادترین و اسلامی‌ترین کشور جهان“ افشاگرانه و به‌اندازه کافی گویا است.

 

کمپین یک میلیون امضا برای لغو قوانین زن ستیز نیز که با مشارکت جمعی بخش های وسیعی از شهروندان برای تغییرات مثبت حول برابری حقوقی زنان پا گرفته است، در افشای قوانین ضد انسانی نقش موثرداشته و مهمتر از آن کار در بین توده ها و سازماندهی آنان را هدف قرار داده است.

زنان مبارز به درستی می دانند که بدون سازمان دهی ، تغییر در وضعیت زنان را نمی توان انتظار داشت و معضلات زنان در بالا و پشت درهای بسته حل نخواهد شد.
در این راستا ایجاد و فعالیت درسازمان های مختلف صنفی و مستقل زنان مهم ترین سلاح در مبارزه بر ضد ارتجاع زن ستیز و باعث توان هر چه بیشتر جنبش مستقل زنان است . شرکت در کارزارها مختلف که افشای نابرابری ها را هدف قرارداده به این فرآیند کمک می کند. با قاطعیت می توان گفت که امروزه جنبش مستقل زنان با وجود همه سرکوب ها و تهدید ها، نقش فعالی در میهن ما داشته و مبارزه زنان در جهات گوناگون از قبیل فقر و خشونت و جداسازی جنسی در دانشگاهها و بر ضد محدودیت ورود دختران به دانشگاه ها، با تمام دشواری ها ادامه دارد که حاصل حضور فراوان نسل جدیدی از مبارزان و کوشندگان راه رهایی زنان است که به اشکال مختلف در مبارزه بر ضد ارتجاع نقش فعال و موثر دارند

بزعم تمام تلاش های مذبوحانه رژیم برای سرکوب نیروهای مترقی و از جمله زنان ، جنبش مردمی میهن ما راه خود را همچنان باز می کند و جنبش مستقل زنان عنصر مهم و جدا ناپذیر جنبش دموکراتیک و مردمی کشور ماست .

 

دکتر پرویز داورپناه،  سوم تیرماه 1386  ـ  24 ژوئن 2007 

 

 

  

 

 

 

 منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.


   
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از پرويز داورپناه:
در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.