شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۹

سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نقض حقوق بشر در ایران
و اهما ل برون مرزی ها در تهییج افکارعمومی جهان

پرویز داورپناه

[عکس انتخاب ديدگاه است]

اینک که برادران مرا / یا معامله می کنند / یا به گور
   /

می خواهم وصیت بسپارم /

با دشنه و دشنام بگوئیدشان / فرزندان این خاک به این خاک /

بی دریغند                                                                      

خسرو گلسرخی

سال 2006 میلادی هر روزه با نقض آشکار حقوق شهروندان ایرانی پایان یافت.

در سال گذشته حد اقل هزار نفر از فعالان سیاسی دستگیر می شوند. دستگیر شدگان بعد از دستگیری مورد ضرب و شتم قرار می گیرند ، به سلول انفرادی و بازداشتگاهی نامعلوم منتقل می شوند ، به آنها چشم بند زده می شود و از حقوق اولیه یک انسان محروم می شوند.

دستگیری و بازداشت ها مطابق معمول تنها به فعالان سیاسی محدود نبوده است. طبق شواهد و قرائن موجود ، در سال گذشته بازداشت فعالان فرهنگی ، اجتماعی ، حقوق بشری ، روزنامه نگاران ، اقلیت های مذهبی و دانشجویان به صورت سیستماتیک از طرف دولت جمهوری اسلامی انجام می گیرد.

متاسفانه این زندانیان از نظر قانونی از امکانات بهداشتی ، رفاهی و غذایی مناسبی برخوردار نیستند و هر از چندی نیز توسط مجرمان خطرناک مورد حمله و ضرب و شتم قرار می گیرند. حمله اخیر تعدادی لات و لمپن به دکتر ناصر زرافشان و سعید شاه قلعه در زندان اوین و حمله به بهروز جاوید تهرانی در زندان گوهر دشت کرج نشان می دهد که آنها از نظر جانی امنیت ندارند.

در سال گذشته  دونفر از زندانیان سیاسی ، اکبر محمدی و ولی الله فیض مهدوی به طرز مشکوکی در زندان جان خود را از دست دادند و دانشجویان بیشترین فشارها و سرکوب ها را متحمل شدند و تعداد زیادی روانه زندان گشتند.

کارگران کارخانجات مختلف کشور به دلیل عدم پرداخت حقوق و دستمزد خود بارها دست به تحصن و اعتصاب زده اند ، اما هر بار به جای توجه به خواسته های قانونی آنها ، سرکوب شده ، روانه زندانها گردیدند.

منصور اسانلو رئیس هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد پس از هفت ماه زندان در بند دویست و نه اطلاعات با قرارداد وثیقه یکصد و پنجاه میلیون تومانی از زندان اوین آزاد و مجددا" به صورت غیر قانونی در خیابان بازداشت و روانه زندان گردید.

در سال گذشته  بر اثر اعتراضات مدنی و مسالمت آمیز تجمعات کارگری و دانشجوئی و زنان تعداد زیادی از شرکت کنندگان دستگیر شدند

سال 2006 برای اقلیت های مذهبی سال بدی بود. حسینیه های دراویش گنابادی را در قم تخریب کردند و تعدادی از دراویش نعمت الهی گنابادی را دستگیر کردند.

همچنین تعداد زیادی از بهائی ها و کلیمی ها دستگیر و زندانی شدند. در تهران در جریان تجمعی در برابر منزل آیت الله سید محمد کاظمینی بروجردی ، صد ها نفر از جمله کیانوش سنجری که برای تهیه گزارش در محل حضور داشت دستگیر کردند.بروجردی نیز دستگیر و به بند دویست و نه وزارت اطلاعات منتقل شد.

روز یکشنبه 19/9/85 تعداد زیادی از هموطنان مسیحی در شهرهای مختلف ایران از جمله تهران ، کرج ، رشت بازداشت گردیدند

همچنین به منازل تعداد زیادی از مسیحیان یورش برده و کتاب های مذهبی ، سی دی وعکسهای آنها را ضبط کرده اند.

در خارج از کشور ،در سال گذشته نهادهای حقوق بشری ایرانی و بین المللی  از جمله عفو بین الملل ، دیده بان حقوق بشرو سازمان خبرنگاران بدون مرزو پارلمان اتحادیه اروپا و مجمع عمومی سازمان ملل متحد بارها اعلامیه داده و نقض حقوق بشردر ایران را محکوم کرده وخواستار پایان دادن به وضع موجود شده اند.

اکنون پرسش اصلی این است که آیا اقدامات مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از کشور در برابر  نقض حقوق بشر  حکومت ارتجاعی ـ فاشیستی ایران کافی می باشد.؟

 آیا باید هنوز هم در سالهای آینده نظاره گر پایمال شدن حقوق بشر در ایران باشیم  ودلمان خوش باشد که فلان سازمان جهانی دفاع از حقوق بشر قطعنامه ای صادر کرده وجمهوری اسلامی را محکوم می کند.؟

آیا باید در آینده هنوزهم شاهد مرگهای مشکوک در زندانهای ایران باشیم.؟

آیا طومار و امضاء جمع کردن و شکایت بردن به مسببین  نقض حقوق بشر در ایران از درد و رنج و شکنجه روحی و جسمی زندانیان سیاسی و ملت بلاکشیده ما می کاهـد.؟

پاسخ نگارنده به همه ی پرسش های بالا منفی است.

 پس برای مبارزه اساسی با نقض حقوق بشر در ایران  چه باید کرد ؟

به نظر من ، اکنون که از یک طرف حکومت جمهوری اسلامی بر ادامه ی کار غنی سازی و فن آوری اتمی خود اصرار می ورزد واروپا و آمریکا را تهدید می کند و از طرف دیگر آمریکا بر تنبیه و تحریم ایران از طریق سازمان ملل متحد به موفقیت دست یافته است ، هدف ما در درجه اوَل باید شکستن سَد اختناق در ایران باشد زیرا اختناق سنگین در ایران، راه را بر رویش نهادهای مدنی بسته است ؛ هر حرکتی ناخواسته سرکوب می شود و در آن فضای استبداد ، هر گونه خیزش آزادیبخش و مدنی که باعث تحولی گردد تقریبا" ناممکن است.

 همین جااست که رسالت برون مرزی ها شناخته می شود ؛ آنهایند که قادرند با بهره مندی از فضای آزاد ، توجه جهانیان را به پایمال شدن مستمر حقوق بشر در ایران جلب کنند.

برون مرزی ها اگر بخواهند این توانائی را دارند که با یک تلاش سازمان یافته و حرفه ای به افکار عمومی جهان و نه دولتها حالی کنند که پاشنه آشیل رژیم ، حقوق بشر است و اجازه ندهند که تقابل جهانی با رژیم ملایان در بحران هسته ای خلاصه شود.

آری ما می توانیم با کوشش و تلاش خستگی ناپذیر خود ، استبداد فقاهتی حاکم بر سرزمین خویش را به رگبار اعتراضات جهانی واگذاریم و به تعبیر دیگر ، افکار عمومی جهان را برای سست کردن استبداد درونی به خدمت گیریم.

باید اذعان کرد که در این زمینه  اهمال و سستی کرده ایم. ما با کمال تاًسف هیچ کنگره ای ، سمیناری ، کنفراسی و نشست مشترکی با خود و آزادیخواهان کشورهای محل اقامتِ مان برای جلب توجه جهانیان به نقض حقوق بشر بر ضد اختناق درون کشورنداشته ایم.  

امروز ضرورت تشکیل یک جبهه وسیع دفاع از حقوق مدنی وآزادی های فردی و اجتماعی همه ی ایرانیان از همه وقت بیشتر است.این جبهه می تواند نظیر جنبش کنفدراسیون جهانی دانشجویان ایرانی در دوران رژیم گذشته باشد.

تشکیل این جبهه می تواند مانند کنفدراسیون ، بدون وابستگی حزبی و سازمانی و گروهی تحقق یابد و همه آزادیخواهان را در بر گیرد.. از یاد نبریم که که حرکت سیاسی کنفدراسیون ، علی رغم گروههای جوراجورش که از مذهبی ها تا ملی ها و از ملی ها تا مارکسیست ها را در بر می گرفت ، به نحو غیر قابل انکاری توانسته بود حرکت متقابلی را در جهان بر ضد رژیم وقت بر انگیزد و آن را عقب راند

به جراًت می توان گفت که در صورت تشکیل جبهه وسیع  نیروهای آزادیخواه در جهت صحیح و همگانی اقدامات و استفاده درست و کامل از وسائل و امکانات موجود در خارج از کشور می توان افکار عمومی جهانیان رابه پایمال شدن حقوق بشردر ایران معطوف ساخت. منظور من جبهه وسیع نیروها برای شکستن و یا سست کردن اختناق است.

گمان من این است که ارائه تصاویر واقعی جنایات رژیم آخوندی وکشتار هزاران نفرزندانیان سیاسی 1367 (خاوران) ،  آزادیخواهان و بشر دوستان بیشمار جهان آزاد را به همدلی و همراهی با ملت قهرمان ایران بسیج خواهد کرد و ما باید در این راه مصرانه قدم برداریم.

در جریان اتحاد عمل مشترک  نیروها و احزاب آزادیخواه  و مترقی در خارج از کشوربرای نشان دادن جنایات رژیم جمهوری اسلامی و نقض حقوق بشردر ایران به افکار عمومی جهان باید دریک مبارزه مشترک و اتحاد عمل سیاسی ، شالوده و بنیاد اتحاد جبهه وسیع نیروهای مترقی و آزادیخواه و همه احزاب جمهوری خواه ضد رژیم را از طیف های مختلف مارکسیست ها تا ملی ها و از ملی ها تا مذهبی ها  بنا نهیم و با تلاشی گسترده بر فشار جهانیان  برضد اختناق درونی ببافزاییم.   منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.


   
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از پرویز داورپناه:
[تاریخ ارسال: 13 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: فرزين]  [  ]  
من پيشنهاد می کنم، پيش از آنکه حمله ای از سوی آمريکا و شرکايش به ايران انجام شود، همهء ايرانيان در همهء کشورها تظاهراتی را در جلوی سفارتخانه های آمريکا بر عليه جنگ و برای دمکراسی در ايران و برعليه رژيم جمهوری اسلامی سازمان بدهند و افکار عموی مردم دنيا و پشتيبانی نيروهای دمکرات آن کشورها را جلب کنند. ما بايد نشان بدهيم، که ملتی بيدار و آگاه هستيم و خطر را حس می کنيم و نيز شايستهء زندگی بهتر در کشوری دارای نظامی دمکراتيک می باشيم. ما دارای شخصيت هستيم و به هيچ بيگانه ای اجازه نخواهيم داد با کشور ما رفتاری مانند آنچه در عراق و افغانستان و .. می شود داشته باشد. نه به جنگ امپرياليستی نه به رژيم اسلامی زنده باد دمکراسی و حاکميت ملی زنده باد دوستی و صلح در سرتاسر جهان   

[تاریخ ارسال: 08 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: نیوسا]  [  ]  
فقط یک تذکر، جمله من: "در آن سکوت در مورد نقض آن توسط دول غربی و استعماری وجود داشته باشد،" باید باشد: "در آن سکوت در مورد نقض آن توسط دول غربی و استعماری وجود نداشته باشد."   

[تاریخ ارسال: 07 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: فرزاد]  [  ]  
با سلام چرا در این نوشته به نقض حقوق ملیت های غیر فارس که متحمل ستم مضاعفی هستند اشاره نشده است به خصوص حوادث امسال در اذربایجان که با سرکوب گسترده رژیم مواجه شد.متاسفانه برخی از نیرو های مخالف رژیم مواضع روشنی در مورد ملیت های ساکن در ایران ندارند.   

[تاریخ ارسال: 07 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: کارگر نا امید از نیروهای سیاسی]  [  ]  
ببخشید دیگر همه با هم نداریم که از هر قشری وگروهی با منافع متفاوت در کنار هم قرار بگیرند. مرز مترقی ومرتجع در کجاست ؟ در گفتن کلماتی مانند سرنگونی ،دمکراسی است ؟ یک بار کلاه سرمان رفت بس است . دیگر لطفا این قدر شعار همه با هم ندهید. آنچه که واقعی است این است که هرکس در بلوک خود برای سرنگونی مبارزه کند . ولی شانس نیروهای چپ مترقی در شرایط فعلی اش بسیار کم است وباز این نیروهای راست میباشند که دوباره یک آینده تاریک سیاه را بر مردم ما تحمیل میکنند. زیاد داستانهای زیبای امیدوار کننده نخوانید . بیست وهفت ساله گذشته نشان میدهد که ما در کجا قرار داریم ودر آینده هم در کجا قرار خواهیم داشت. وهمه با هم شاید شعار به ظاهر زیبا و فریبنده ای باشد ولی در عمق دورانش گذشته است بویژه که همیشه این همبستگی ها درواقع ظالم خود شده است . به نظر من ما یک جامعه طبقاتی داریم ودارای منافع متفاوت ومن کارگر نمیتونم با بازاری وسلطنت طلب ومجاهد در یک خط بایستم . یک بار کلاه سرمان بورژوازی گذاشت . حالا هم بالاخره اگر نیروهای چپ نجنبند ومردم زحمتکش هم نجنبد بازیا آخوند میخورد ویا بورژوازی این بار با کراوات وحرفهای قشنگ مشنگ میخواهد دوباره سوارمان شود. حرف بس است بیائیم عمل کنیم !قصه وداستان زیبا زیاد گفته شده است .اکنون عمل میطلبد وتا نیروهای چپ مبارازاتشان در حد چند تا تظاهرات کوچک وپالتالک واینترنت از این حرفهاست روزگار نیروهای کارگری هم همین است ومیوه مبارزاتشان را دوباره یک گردن کلفت بورژوا میدزد د حالا یا با اسلام ویا بی اسلام ! فرقی نمیکند   

[تاریخ ارسال: 07 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: نیوشا]  [  ]  
اتحاد بدفاع از حقوق بشر در ایران لازم است، اما باید وجه بین المللی بخود بگیرد و در آن سکوت در مورد نقض آن توسط دول غربی و استعماری وجود داشته باشد، در غیر اینصورت مسئله اینطور تعبیر می شود که گوئی دست جهانخواران سرمایه داری امپریالیستی در آن وجود دارد و ار بودجه آن سرچشمه می گیرد. امروزه در شرایط حساسی بسر می بریم و معرفی خلوص انقلابی وجه عملی پیدا کرده و خط و خطوط ها باید شفاف باشند. ممکن است یک جریان سیاسی ایرانی دم از استقلال و دموکراسی بزند اما در عمل با دول استعماری که به هیچ وجه خواستار آزادی انسانها نبوده اند همکاری کند تا بقدرت برسد. باید به این موضوع توجه داشت.   


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.